Silný ekonomický růst latinskoamerických trhů pokračuje
Hospodářská situace na vybraných latinskoamerických trzích naznačuje, že jejich silný růst z předešlých let by měl pokračovat. Rozložení hlavních hráčů se však pomalu mění. Zatímco Brazílie, která byla dosud lídrem trhu, se potýká s klesající domácí spotřebou, ke slovu se dostávají noví možní hybatelé růstu. Patří k nim především Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile - a není náhodou, že jde o členy poměrně nové regionální ekonomické unie zvané Pacifická aliance, která se stává protiváhou Mercosuru. Výhodou těchto ekonomik je jejich otevřenost a podpora přílivu zahraničních investic. Státy Pacifické aliance podnikají totiž v posledních letech významné kroky k získání pozornosti nových investorů ze zahraničí. Řeč je o miliardových investicích do infrastruktury, rušení cla na většinu zboží obchodovaného mezi zmíněnými zeměmi a rozšíření kontaktů s Asií v rámci takzvaného Transtichomořského partnerství. Zlepšující se atmosféru pro spolupráci veřejné a soukromé sféry a celkově vzkvétající prostředí pro podnikání dokládá i studie Světové banky Doing Business.
Zmiňovaný dokument se zaměřuje na 189 ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa a navzájem je porovnává z hlediska náročnosti obchodování, vstupu na trh, získání stavebního povolení, dostupnosti inženýrských sítí, registrace majetku, získání úvěru na projekty, ochrany podnikatelů, placení daní, obchodování přes hranice, vymáhání smluvních závazků a regulace pro zaměstnance. Pro lepší pochopení situace v regionu se však jednotlivá kritéria posuzují pouze mezi zeměmi z regionu Latinské Ameriky a Karibiku, který tvoří 32 států. Interval hodnocení je proto stanoven na škále od 1 do 32, kde 32 bodů představuje nejhorší situaci. (Z neznámých důvodů se v šetření Světové banky neobjevilo Chile, odkud pravděpodobně nebyly včas získány informace).
Z dat Světové banky také vyplývá, že na rychlém hospodářském rozvoji zemí Pacifické aliance se podílejí nejen jejich hlavní města, ale že urbanizace probíhá také v regionech. Právě v lokálních metropolích vznikají zhruba dvě třetiny HDP regionu a jeho meziroční růst je zde až o 20 procent rychlejší v porovnání s regionálním průměrem. Například v Kolumbii jsou to metropole Medellín, Bucaramanga, Cartagena a Bogota, které podle Světové banky učinily největší pokrok ve zlepšování podnikatelského prostředí. Mezi nejlépe hodnocená města pak stabilně patří Manizales a Ibaqué.
Agentura CzechTrade a ministerstvo průmyslu a obchodu reagují na nové trendy na latinskoamerickém trhu otevřením zahraničních kanceláří v perspektivních regionech. V druhé polovině roku 2014 by měla začít fungovat kancelář v Kolumbii. Jejím vedoucím bude Ing. Jiří Jílek, který má s teritoriem dlouholeté zkušenosti. V zemích Latinské Ameriky zastupoval řadu let vybrané české a slovenské společnosti a pomáhal jim se vstupem na místní trhy. Poslední dva roky působil ve firmě Pilsen Steel, kde měl na starost prodej odlitků pro energetiku mimo jiné i pro latinskoamerický trh. Podobným odborníkem je i Josef Kunický, který povede novou kancelář v Chile, jejíž otevření je rovněž plánováno na druhou polovinu letošního roku. Noví vedoucí zahraničních zastoupení se již připravují na výjezd a můžete je kontaktovat na e-mailových adresách jiri.jilek@czechtrade.cz a josef.kunicky@czechtrade.cz.
Rostoucí obchodní příležitosti v Indonésii
Čím dál tím významnější role mezi asijskými ekonomikami připadá Indonésii. Je druhou nejrychleji se rozvíjející zemí po Číně a její ekonomika dosahuje v posledních letech šestiprocentního meziročního růstu HDP. Indonésie se tak stává významným trhem s velkým a rostoucím spotřebitelským sektorem (střední třída tvoří 10-15 procent z 240milionové populace), stabilním hospodářským růstem i prostředím příznivým pro zahraniční investice. Z hlediska českého exportu jsou v Indonésii příležitosti v oblasti energetiky, dodávek zařízení pro důlní průmysl, strojírenství (obráběcí stroje, zemědělské stroje), environmentálních technologií (čistírny odpadních vod, spalovny odpadů) a v oblasti dodávek zařízení pro chemický a petrochemický průmysl. Na tyto trendy reaguje i nedávné otevření nové zahraniční kanceláře agentury CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Jakartě. V čele zastoupení stojí Pavel Kalina, který je připraven pomáhat českým vývozcům se vstupem na tento slibný trh. Kontaktovat jej můžete prostřednictvím e-mailové adresy pavel.kalina@czechtrade.cz.
Autorka je vedoucí oddělení centra informačních služeb, CzechTrade
dita.nedelkova@czechtrade.cz
Indonésie je největší ekonomikou jihovýchodní Asie a členem skupiny největších světových ekonomik G20. Přestože je v zemi řada významných buddhistických památek (na snímku chrám Borobudur), 87 procent obyvatelstva tvoří muslimové.
Foto: Shutterstock
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist