Ministři české vlády schválili investici korejského výrobce pneumatik Nexen. Odsouhlasili investiční smlouvu, která počítá s postavením továrny této firmy v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Výrobu by Nexen mohl zahájit už za dva roky.

Investice bude ve výši minimálně 22,8 miliardy korun a přinese tisíc pracovních míst. Projekt má navíc potenciál stát se největší zahraniční investicí v historii Česka.

"Rozhodnutí vlády je jasný signál toho, že naše země má silný zájem o nové investory a je pro ně atraktivní," míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko podle jeho slov investici vybojovalo v silné mezinárodní konkurenci. Nexen totiž uvažoval o výstavbě podniku v Polsku a Bulharsku.

Zastupitelé Ústeckého kraje, kde se zóna nachází, už v květnu schválili prodej příslušného pozemku. Kraj nabídl jihokorejské firmě metr čtvereční pozemku za euro, tedy asi 27,50 koruny. Standardní cena je přitom 400 korun, rozdíl má kraji na dotacích vyplatit stát. "Jedná se o poslední krok vedoucí k podepsání smlouvy," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) s tím, že transakce bude definitivně dokončena ještě v červnu.

Zhruba tisíc nových pracovních míst, která vzniknou v továrně Nexenu, by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce. Kraj je s mírou nezaměstnanosti 11 procent nejpostiženějším regionem v zemi. V květnu se tam ucházelo o práci 62 960 lidí.

Pokud se bude továrně obchodně dařit, počet pracovních míst se ale může zvýšit až na 2300. Investice tak může podle původních informací stoupnout až na 40 miliard. Svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku i mladoboleslavskou Škodu, která je používá u modelů vozů Škoda Octavia a Rapid.