Mnoho českých exportérů v současné době zvažuje rozšíření odbytových možností do dalších teritorií v Asii. Vyzkoušeli si je v Indii a v Číně a jako další logický krok se jeví obrovský trh zemí sdružených v regionální organizaci ASEAN. Jedním z nejaktivnějších a nejsilnějších členů tohoto uskupení se poslední dobou snaží být Indonésie. Jako 19. největší ekonomika světa se zařadila mezi země skupiny G20 a v jejím rámci se stala druhou nejrychleji se rozvíjející asijskou zemí (po Číně). Díky počtu obyvatel (téměř 240 milionů) představuje tato země velký potenciální trh. Jde přitom o stabilní republiku s fungujícím parlamentem a s voleným prezidentem v čele.
NAVÁZÁNÍ NA ČESKOSLOVENSKOU TRADICI
Vývoz českých výrobků do Indonésie má dlouholetou tradici. V 90. letech minulého století se sice přerušil vlivem zrušení podniků zahraničního obchodu, ale v posledních letech zažívá renesanci. Výsledky vzájemné obchodní bilance však ještě nejsou zcela uspokojivé.
Indonésie v letech 2010-2012 úspěšně dosahovala 6% ročního růstu HDP. V roce 2013 se zvýšil o 5,3 % a pro letošní rok je predikován růst 5,5 %. Ekonomický růst se opírá hlavně o export nerostných surovin, zvyšující se domácí spotřebu (střední třída tvoří asi 15 % obyvatelstva) a stabilní příliv zahraničních investic.
Zdejší vláda ovlivňuje selektivně zahraniční investice do všech sektorů pomocí tzv. Negative Investment List. Poslední tento seznam vyšel v dubnu jako prezidentské nařízení. Jde o regulaci možnosti zahraničního podílu na vlastnictví. Tuto aktivitu vláda vydává za podporu přílivu zahraničního kapitálu, jíž v některých případech skutečně je.
Na indonéském trhu je dlouhodobě poptávka po technologiích a zařízeních, které mohou české firmy využít: energetika (vodní i parní), obráběcí stroje a nástroje, železniční technika, zařízení do důlních a těžařských odvětví, textilní stroje, zařízení a technologické systémy pro ochranu životního prostředí (čistírny vod, spalovny odpadů), stavební zařízení a silniční nástroje, nákladní automobily, výrobky obranného průmyslu, kompletní sektor zdravotnictví, letadla a zařízení letišť apod.
JEDINEČNÉ INVESTICE DO TURISTIKY
Stranou zájmu českých podnikatelů by neměly zůstat ani investice do turistiky na ostrovech Bali či Lombok. Indonésie je nyní z hlediska těchto investic považována za jedinečnou. Pro zahraniční investory platí, že čím déle budou oddalovat své podnikatelské záměry v oblíbených turistických resortech, tím pravděpodobněji promeškají správný okamžik. Buď je někdo předběhne, nebo vláda na odvětví uvalí další restrikce.
Urychlit a usnadnit vstup na nový trh může účast na výstavě či veletrhu. V Indonésii jsou plánovány dvě akce s českou účastí. INDO Defence (5. 11. až 8. 11. 2014) a Machine Tool and Manufacturing Indonesia (3. 12. až 6. 12. 2014). V příštím roce pak určitě stojí za pozornost nově zařazená výstava Indonesia International Airport Technology v Jakartě (2. 9. až 4. 9. 2015). Letecká doprava a rozvoj letišť zažívá v regionu nebývalý růst, s nímž se pojí velká poptávka. Všechny informace hledejte na portálu Businessinfo.cz nebo www.czechtrade.cz.
Pavel Kalina
zahraniční zastoupení MPO a CzechTrade v Jakartě

Na indonéském trhu je dlouhodobě poptávka po železniční technice. Na snímku je vlak v Jakartě.
foto: Reuters
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist