Kalifornie stále stojí na stupni vítězů mezi vývojáři zelených technologií

Jedním z hlavních center pro vývoj inovací a jejich využití v praxi je kalifornská metropole San Diego, která letos získala cenu za nejúspěšnější město, aktivně podporující "čisté technologie" a nezávislost na fosilních palivech. Průmyslový sektor zaměřený tímto směrem se v Kalifornii dynamicky rozvíjí. Během poslední dekády se jeho objem zvětšil o 20 % na 200 000 pracovních míst, zatímco zbylá odvětví průmyslu rostla o 2 %. Město se aktuálně zaměřuje na automobily s nulovými emisemi. Mimo strojírenský průmysl se rychle rozvíjí i produkce pokročilých materiálů nebo průmysl orientovaný na zelenou energetiku.

Americké hospodářství v prvním čtvrtletí stagnovalo

Americké hospodářství si v posledních měsících nevedlo příliš dobře. Aktuální statistiky prozrazují, že v meziročním srovnání byl růst HDP v prvním čtvrtletí 2014 dokonce nižší, než jaké předpokládaly skeptické prognózy. Produkce vzrostla o pouhé jedno procento. Jako jeden z důvodů se uvádí nezvykle chladné počasí, které Američany na východním pobřeží krátkodobě donutilo uzavřít obchody a přerušit výrobu. Výsledkem bylo nečekané snižování zásob a všeobecné zpomalení tržních aktivit. Kancelář pro ekonomické analýzy (BEA) však tvrdí, že ve druhém čtvrtletí se situace zlepší, a předpovídá tříprocentní růst.

Američtí výrobci již nespěchají na čínský trh

Touha amerických výrobců investovat v Číně, produkovat a dovážet výrobky ze zámoří s rostoucími náklady na pracovní sílu slábne. Mnohé americké firmy se během poslední dekády rozhodly, že si nechají dodávat komponenty či celé výrobky od čínských producentů, případně v zemi přímo založily výrobní linku. Číňané však v současné době odmítají pracovat za stejnou mzdu jako v minulosti. Náklady rostou a firmy přicházejí o zisky. Která země se stane novým útočištěm pro ty, kdo Čínu opouštějí? Středem zájmu se stává Mexiko. Objem mezinárodního obchodu od roku 2010 vzrostl o 30 % a podíl Mexika na celkovém dovozu do Spojených států zastává významných 14 %.

Spojené státy přišly o první místo mezi inovativními velmocemi

Institut London Business School se každoročně zabývá otázkou: "Která země udává tempo a směr ve vývoji nových technologií?" Podle série ukazatelů hodnotí výstupy vědeckých center, zapojení spotřebitelské, soukromé a veřejné sféry do výzkumu a rozvoje nebo vliv nových technologií na přidanou hodnotu finálních statků. Mnoho let bylo kalifornské Silicon Valley známo jako Mekka všech vývojářů. Dnes se však Spojené státy musejí smířit s tím, že prvenství přebírá Evropa. Z výsledku studie "Connectivity Scorecard 2013" vychází jako vítěz s indexem 6,67 bodu Dánsko. Na druhém místě se umístilo Švédsko a na třetím stupínku stojí USA. Česká republika zaujala 21. pozici za Novým Zélandem a Španělskem.


Milan Škopek
oddělení Centrum informačních služeb, CzechTrade


Elektromobil během dobíjení.
ilustrační foto: Thinkstock


K nejznámějším firmám ze Silicon Valley patří Oracle. Na snímku je sídlo této softwarové společnosti v kalifornském Redwood City.
foto: Shutterstock