Spojené státy americké jsou klíčovým světovým hráčem v ekonomické, politické a vojenské oblasti. Zaujímají více než dvojnásobek rozlohy všech zemí Evropské unie a jsou třetí největší a nejlidnatější zemí světa. Disponují velkými zásobami nerostných zdrojů, které jim umožňují větší energetickou nezávislost. V USA se nachází největší zásoby uhlí, přibližně 27 % celkového světového objemu, a čtvrté největší zásoby uranu.

Země je charakteristická vysokou produktivitou práce, rozvinutou infrastrukturou a vysokým podílem soukromého sektoru. Spojené státy jsou zemí s vysokým počtem průmyslových patentů a inovací. Podíl výdajů do výzkumu a vývoje na HDP podle Světové banky v roce 2011 činil 2,8 % (Česká republika 1,8 %).

Svým hospodářským výkonem se země řadí mezi největší ekonomiky světa, a to už od konce 19. století, kdy na první příčce vystřídala Velkou Británii. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se aktuálně podílí na globální ekonomice 19,2 %, následuje Čína s 16,1 %. Podle posledních predikcí by si nicméně v blízké době toto své postavení mohly obě země vyměnit. Pro porovnání Česká republika je podle statistik MMF na 44. místě, podle Světové banky dokonce až 52. v pořadí.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD

Podle údajů Světové banky byly Spojené státy americké v roce 2012 z hlediska zahraničního obchodu největším dovozcem zboží na světě a po Číně druhým největším světovým vývozcem. Zároveň s 8,2% podílem na celkovém světovém obratu zahraničního obchodu se staly po Číně druhou nejvýznamnější zemí světa z pohledu zahraničního obchodu.

Mezi největší obchodní partnery země z hlediska vývozu patří Kanada, Mexiko, Čína, Japonsko a Německo. Pořadí dovozců je obdobné jako v případě vývozu, jen Kanadu na prvním místě střídá Čína. Na žebříčku zemí podle velikosti obchodního obratu zaujímá Česká republika 60. místo.

Mezi hlavní americké exportní komodity patří kapitálové zboží (tranzistory, letadla a jejich části, části motorových vozidel, počítače, telekomunikační zařízení), které tvoří 49 % objemu exportu. Dále jde o průmyslové dodávky, především organické chemické látky (26,8 %), 15 % tvoří spotřební zboží (například automobily, léky apod.) a 9,2 % zemědělské produkty, jako je sója, ovoce a obilí.

Na objemu dovozu se nejvíce podílí průmyslové dodávky, a to 32,9 procenta (z toho ropa 8,2 %), dále spotřební zboží, jako jsou automobily, oblečení, léky, nábytek, hračky (31,8 %), kapitálové statky 30,4 % (například počítače, telekomunikační zařízení, díly motorových vozidel, kancelářské stroje) a zemědělské produkty (4,9 %).

REKORD V ČESKO-AMERICKÉ OBCHODNÍ VÝMĚNĚ

Spojené státy americké patří k našim významným obchodním partnerům. Podle exportní strategie České republiky pro období 2012-2020, kterou vláda ČR schválila v březnu 2012, byly zařazeny mezi prioritní země. Americký trh nabízí našim společnostem široký potenciál možností vzájemného obchodu a vhodný prostor pro obchodní expanzi. V roce 2013 vzájemná obchodní výměna dosáhla 129 942,7 milionu korun, což je nejvíce v historii obchodování s touto zemí. Podíl obratu zahraničního obchodu Česka s USA na celkovém obratu zahraničního obchodu České republiky podle údajů Českého statistického úřadu činil 2,2 %. Na dovozu se USA podílely opět 2,2 %.

Z hlediska dovozu Spojené státy pro Českou republiku představují čtvrtý největší dovozní trh co do objemu hned po zemích EU, Číně a Ruské federaci.

Vzájemný obchod s Amerikou má během posledních dvaceti let rostoucí tendenci, pomineme-li roky 2002 a 2003, kdy došlo k přechodnému poklesu vzájemné obchodní výměny ovlivněnému teroristickými útoky proti USA, a pak samozřejmě i roky 2008 a 2009, kdy vzájemná obchodní výměna klesla v důsledku probíhající ekonomické krize (viz grafy). Z hlediska komoditní struktury zahraničního obchodu Česka s USA se největší měrou na celkovém vývozu i dovozu podílí víc než 50 % stroje a dopravní prostředky. Dvouciferných hodnot ještě dosahovaly tržní výrobky, průmyslové spotřební zboží a chemikálie.

V detailnějším členění můžeme jmenovat na straně vývozu třeba elektrické přístroje, neelektrické stroje a motory, čerpadla, výrobky ze železa a oceli, pneumatiky, letadla, léčiva atd. Na straně dovozu pak například telekomunikační zařízení, příslušenství pro záznam a reprodukci zvuku a obrazu, neelektrické stroje a motory, měřicí a kontrolní přístroje, letadla, automobily, léčiva, přístroje pro lékařské účely, elektrické přístroje, zařízení k automatickému zpracování dat, chemické výrobky apod.

USA nabízejí našim exportérům široké možnosti uplatnění v různých sektorech a oborech. Teď jenom záleží na firmách, zda dokážou uchopit šanci a proniknout na jeden z největších a zároveň nejnáročnějších trhů světa.

 

Lucie Mrašťíková
odbor ekonomických analýz, MPO


Mezi hlavní americké exportní komodity patří letadla a jejich části. Vlak na snímku přepravuje trupy letounů Boeing 737.
foto: Reuters


null