V poslední době se nejen v Česku objevila debata o výši inflačního cíle. Zatímco u nás zaznívaly postoje, že jedinou správnou inflací je inflace nulová, v USA lze slyšet názory, že inflační cíle jsou naopak příliš nízké. A podobně jako na mnoha jiných věcech ani v tomto se ekonomové jednoznačně neshodnou.

Není překvapivé, že mezi stoupence vyšších inflačních cílů patří ekonomové neokeynesovského ražení. Pro inflační cíl ve výši kolem čtyř procent se vyslovili nobelista Paul Krugman, dále hlavní ekonom MMF Jean O. Blanchard (jedná se však o jeho osobní stanovisko, nikoliv stanovisko MMF) nebo vlivný makroekonom Laurence Ball.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se