S panem ministrem Lubomírem Zaorálkem jsme v červnu podepsali dvě smlouvy - první je Rámcová dohoda mezi ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvem zahraničních věcí (MZV) o zásadách spolupráce při zajišťování podpory exportu a ekonomické diplomacie České republiky. Druhá je dohoda mezi oběma ministerstvy o zřízení a fungování společného Klientského centra pro podnikatele. V obou smlouvách jsme se snažili maximálně zefektivnit fungování státní správy a rozdělení kompetencí na poli ekonomické diplomacie a zastupování zájmů českých firem v zahraničí. Chceme, aby oba resorty za hranicemi účinně a efektivně spolupracovaly a fungovaly jako "český tým" se společným tahem na branku.

V rámci tohoto projektu jsou také definovány společné cíle a prostředky k jejich dosažení. MPO poskytuje své know-how, lidské i finanční zdroje, včetně informačních systémů, zejména jde o unikátní informační systém SINPRO. Od ministerstva zahraničních věcí očekáváme podporu v zahraničí, tato podpora se reálně promítne jako úspory v oblasti nákladů - konkrétně tam, kde to bude možné a vhodné, budeme součástí zastupitelského úřadu a budeme využívat prostory státu místo komerčního nájmu. Počítáme i s ulehčením v oblasti akreditace pracovišť v zahraničí, tyto úspory časového fondu budou využity pro práci ve prospěch českých firem.

V rámci praktického významu obou dohod pro firmy počítáme s tím, že služby pro malé a střední firmy ve formátu B2B (business to business) by nadále zajišťovala především naše agentura CzechTrade a její zahraniční kanceláře (které jsme z MPO na CzechTrade převedli zpět k 1. 7. 2014). Samozřejmě s vítanou podporou pracovníků zastupitelských úřadů, tedy českého týmu, v zahraničí. U projektů střední velikosti, tj. ve formátu B2B nebo B2G (business to government), stále spoléháme na CzechTrade, ale počítáme s větším zapojením pracovníků zastupitelských úřadů ČR i s ohledem na jejich snazší přístup k orgánům státní správy dané země. Strategické projekty zvláštního významu, velké investiční celky, speciální projekty, vyšší formy ekonomické spolupráce apod. - to je formát B2G nebo G2G (government to government) - budou zabezpečovány pod přímou supervizí mnou řízeného resortu a u MZV na úrovni například náměstků ministra. Zde je státní "lobbing" namístě a očekáváme i pomoc diplomacie. To je naše představa o aktivní proexportní politice a podpoře exportu.

Českým vývozcům nový systém umožňuje jednoduchý a praktický přístup ke státní podpoře exportu. Součástí tohoto systému bude i jednotná zahraniční síť České republiky se svou "vstupní branou", kterou bude tvořit Klientské centrum, schopné řešit všechny typy požadavků českých firem.

Součástí výše uvedených smluv bude i nový "katalog služeb" poskytovaných státem, kde bude přesně uvedeno, co, kde a jak mohou české firmy po státu na podporu svého zahraničního obchodu žádat. Klíčové služby v oblasti informačního servisu (například monitorování zahraničních tendrů, poptávek, vyhledávání potenciálních odběratelů/subdodavatelů) plus nově zaváděná služba "Organizace obchodního jednání v zahraničí" budou poskytovány zdarma. Pracujeme na tom, aby nový katalog byl hotový nejpozději na začátku října tohoto roku.

Cílem našeho společného snažení je růst zahraniční obchodní aktivity na podporu českého průmyslu. Podporu exportu chápu jako půjčku podnikatelské sféře, půjčku, která je splácena ve formě daní, vytvářených pracovních příležitostí a prosperity země.

 

Jan Mládek
ministr průmyslu a obchodu
press@mpo.cz

Ministr Jan Mládek.
Foto: archiv MPO