ZÁLOŽNY

Fond pojištění vkladů vyplatí za WPB 2,8 miliardy

Záložna WPB Capital, které Česká národní banka koncem června odňala licenci, nemá dostatek peněz k uspokojení věřitelů. Asi 11 tisíc střadatelů tak dostane podle předběžných odhadů 2,8 miliardy korun z Fondu pojištění vkladů. Výplaty z fondu by mohly být spuštěny koncem září, řekl likvidátor kampeličky Jiří Švihla.


LETECKÁ DOPRAVA

Alitalia a Etihad stvrdí spojenectví

Ztrátové italské aerolinie Alitalia dnes uzavřou konečnou dohodu o spojení se společností Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Oznámila to včera italská vláda, která dojednala poslední podmínky transakce. Etihad Airways se dohodly na převzetí 49procentního podílu v Alitalii už koncem června. Společnost by měla do Alitalie investovat během tří let 1,2 miliardy eur.


AUTA

Audi letos láme rekordy

Německý výrobce luxusních automobilů Audi dodal zákazníkům za prvních sedm měsíců roku více než milion vozů, což se stalo poprvé v historii firmy. Automobilka z koncernu VW od ledna do konce července prodala 1 013 350 vozů, což představuje meziroční nárůst o 11,1 procenta.


MALOOBCHOD

Mrozkův Delmart otevírá první prodejnu

Na český trh vstupuje potravinářský řetězec Delmart. První prodejna s bistrem a pekárnou o prodejní ploše 500 metrů čtverečních se tento týden otevírá v Praze na Zlatém Andělu. Podle majitele Delmartu Dušana Mrozka, bývalého šéfa českého Marks & Spencer, je reálné, že během dvou let bude mít firma 20 prodejen.KAPITÁLOVÝ TRH

Češi mají v podílových fondech skoro 298 miliard

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v 1. pololetí o 27,6 miliardy na 297,5 miliardy korun. Podle Asociace pro kapitálový trh 72 procent majetku drží fyzické osoby. Celkem má podílové fondy asi 1,25 milionu domácností. Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (o 29 mld. Kč) a dluhopisových fondů (o 10 mld. Kč). Nejvíce poklesl majetek ve fondech fondů - o 11,1 miliardy.


TELEKOMUNIKACE

Němci s prodejem T-Mobilu US nespěchají

Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom už nejedná o prodeji svého mobilního operátora T-Mobile US. Jednání s americkým konkurentem Sprint o transakci za 32 miliard dolarů skončila kvůli odporu regulačních úřadů, výrazně nižší nabídka francouzské firmy Iliad pak prý není dostatečná. Šéf Deutsche Telekomu Tim Höttges včera uvedl, že s prodejem americké divize není třeba spěchat.


MALOOBCHOD

Lidé utrácejí za oblečení a obuv hlavně ve slevách

Dvě třetiny peněz, které Češi utratí za oblečení a obuv, připadají na nákupy ve slevách a výprodejích. Nejvíc lidí tento sortiment nakupuje v prodejnách s obuví Deichmann, v hypermarketech Tesco a v obchodech C&A. Vyplývá to ze studie Fashion 2014 společnosti Incoma GfK. Cena je podle studie klíčovým faktorem pro výběr prodejny zejména při nákupu každodenního oblečení a dětského zboží.


MÉDIA

Murdochova firma Fox výrazně zvýšila zisk

Americká mediální skupina 21st Century Fox zvýšila ve 4. finančním čtvrtletí provozní zisk téměř o pětinu na 1,8 miliardy dolarů. A to při růstu tržeb o 17 procent na 8,4 miliardy dolarů, k čemuž přispěly i filmové hity jako X-Men: Budoucí minulost či Rio 2. Firma kontrolovaná Rupertem Murdochem rovněž potvrdila, že již nemá zájem o převzetí konkurenta Time Warner.


SLUŽBY

Akcionář odmítl Praze půjčit akcie PS

Firma Northward Holdings Limited (NHL) nepůjčí Praze pětinu akcií, které drží v Pražských službách. Rozhodla se tak kvůli žalobám drobných akcionářů. Uvedl to mluvčí firmy Michal Uryč. Na otázku, zda je ohrožena akvizice Pražských služeb, kterou roky připravuje Praha, nechtěl odpovědět.


POTRAVINÁŘSTVÍ

Nestlé klesl pololetní zisk i tržby

Největšímu světovému výrobci potravin a nápojů Nestlé klesl pololetní zisk skoro o desetinu a tržby o pět procent. Výsledky poškodil silnější švýcarský frank a skomírající růst cen v Evropě. Tržby výrobce zmrzlin Haagen-Dazs a kávy Nescafé se snížily o 4,8 procenta na skoro 50 miliard franků. Čistý zisk firmy klesl o 9,4 procenta na 4,6 miliardy franků.


CESTOVNÍ RUCH

Do Česka přijelo méně turistů z Ruska

Do České republiky ve druhém čtvrtletí přijelo víc turistů. Nejvíc jich bylo tradičně z Německa (pětina), naopak výrazně ubylo Rusů, zvláště v Praze. Celkově přijelo do Česka o 14,1 procenta méně občanů Ruské federace než loni ve druhém čtvrtletí. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Ruské turisty v ČR nahrazují Němci a Číňané.


JUSTICE

Kvůli zákoníku více lidí reklamuje zájezdy

Cestovní kanceláře letos evidují nárůst reklamací zájezdů, většina je podle nich prý neoprávněná. Více než polovina z reklamací obsahuje požadavky na odškodnění za újmu při narušení dovolené podle nového občanského zákoníku. Do loňska se podíl reklamací pohyboval kolem půl procenta z objemu prodaných zájezdů ročně, letos tento podíl stoupl na 0,8 procenta.


Po červnové impozantní podívané teď není správný čas na další opatření, protože ECB chce počkat na další vývoj.
Reinhard Cluse
analytik UBS po oznámení ECB, že nechá základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,15 procenta


Druhé čtvrtletí bylo podle očekávání slabší poté, co v 1. čtvrtletí dosáhla aktivita výrobního sektoru za přispění mírné zimy zvláště silné úrovně.
zpráva německého ministerstva hospodářství