Pět let musela česká firma čekat na vrácení daně z přidané hodnoty ve výši 400 tisíc korun kvůli chybě rumunských daňových úředníků. Zpět je získala až po úspěšné intervenci služby SOLVIT.
Česká společnost zaměřující se na výrobu a prodej domovních klimatizací a výměníků tepla v roce 2008 dodávala své vybavení do Rumunska v rámci subdodávky pro německou stavební společnost. Konkrétně dodala dva klimatizační systémy a ocelovou konstrukci.
Dohoda ohledně dodávky vybavení obsahovala také instalaci zařízení na místě. Na tu česká firma najala rumunskou společnost, která dle dohody fakturovala české společnosti cenu za svoji práci včetně rumunské DPH, které činilo bez mála 18 tisíc eur.
Problém nastal ve chvíli, kdy si česká společnost zažádala u příslušného rumunského úřadu o vrácení DPH. Teprve rok po zaslání žádosti o vratku DPH obdržela česká firma z rumunské strany požadavek dalšího upřesnění této žádosti. Opět téměř po roce od zaslání upřesněné žádosti obdržela společnost rozhodnutí o zamítnutí své žádosti.
Proti tomu se česká společnost odvolala. Trvalo však téměř další dva roky, než z rumunské strany obdržela zprávu o předání odvolání. V návaznosti na tento vývoj a další průtahy se společnost obrátila na české centrum SOLVIT s žádostí o pomoc a posouzení správnosti postupu příslušného rumunského úřadu.
České centrum SOLVIT provedlo právní analýzu dodaných dokumentů. V ní došlo k závěru, že podle správné aplikace evropské směrnice o společném systému daně z přidané hodnoty má daná česká firma na vrácení daně z přidané hodnoty právo, a tedy že rumunský úřad nepostupuje v souladu s platným evropským právem.
Následně české centrum SOLVIT v rámci pravidel fungování systému věc postoupilo k intervenci rumunské pobočky SOLVIT a společnými silami se podařilo přimět daný úřad ke správné aplikaci evropského práva a k navrácení DPH českému podniku. Ke správnému rozhodnutí ve věci ze strany rumunských úřadů posléze doopravdy došlo v květnu 2014.
Tento případ, kdy by bez zásahu české pobočky služby SOLVIT k vrácení DPH české firmě došlo jen obtížně, ukazuje, jak může být celoevropská síť center SOLVIT efektivním nástrojem pro řešení problémů s úřady na vnitřním trhu EU.
Martin Kohout
ministerstvo průmyslu a obchodu kohoutm@mpo.cz
Co je to SOLVIT
SOLVIT tvoří síť center, která navzájem spolupracují při řešení problémů způsobených nesprávnou aplikací evropského práva ze strany správních orgánů. SOLVIT centrum se nachází v každém členském státě EU, v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.
Účelem SOLVIT je řešit rychle a efektivně konkrétní problémy občanů a podnikatelů. Nabízí tak alternativu ke zdlouhavým a mnohdy nákladným soudním řízením. Na činnost národních SOLVIT center dohlíží Evropská komise, která případně poskytuje i pomoc při řešení složitějších případů.
SOLVIT centra poskytují své služby bezplatně. Další výhodou tohoto systému je jeho neformálnost a transparentnost, a to vše při zachování naprosté diskrétnosti, pokud jde o citlivé obchodní i osobní údaje. Bližší informace o SOLVIT naleznete na www.mpo.cz/cz/eu-a-vnitrni-trh/solvit/.
Pohled na Bukurešť.
foto: shutterstock
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist