Mapa polské metropole pochází z roku 1924 a spolehlivě byste se podle ní ztratili. Během druhé světové války totiž bylo zničeno neuvěřitelných 85 procent staré Varšavy. Nejprve bylo město při německé invazi v roce 1939 bombardováno. Když na jaře roku 1943 vypuklo povstání ve varšavském ghettu, jako odvetu nacisté tuto část města pobořili a vypálili. Zbytek staré Varšavy Němci srovnali se zemí v průběhu Varšavského povstání a těsně po něm. O muzeu, které heroické dny roku 1944 netradičním způsobem mapuje, čtěte v reportáži Topiho Piguly.
70
let
Před 70 lety, v srpnu roku 1944, vypuklo Varšavské povstání. Po jeho potlačení bylo město zničeno.
422 tis.
obyvatel
Necelý půlmilion lidí žil ve Varšavě v září 1945. Dnes je počet obyvatel zhruba o 400 tisíc vyšší než v roce 1939, kolem 1,7 milionu.
1980
UNESCO
Po válce bylo varšavské Staré Město úplně obnoveno, za což bylo zapsáno na seznam UNESCO. Je tak jedním ze 14 polských míst na prestižním seznamu.
63
dní
Tak dlouho dokázali Poláci vytrvat v povstání proti Němcům. V říjnu byli nuceni kapitulovat.
Zdroj: Wojskowy Instytut Geograficzny
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist