Nesnesitelná vlezlost utopence

Émile Zola
Tereza Raquinová
(Přeložila Dana Melanová)
Odeon 2014, 224 stran

Současná odeonská Knihovna klasiků někdy nemá valný důvod spěchat s novými překlady starých bardů, jelikož tím jim lepší znění nutně nezaručí. A přece Zolův štiplavý styl z aktualizace těží. Francouzský velikán, z něhož školské pojetí literární vědy milující "-ismy" vyrobilo "naturalistu", se teprve ve čtvrté knize z roku 1867 dočkal uznání zásluhou přesvědčení, že v sociálním románu má k bídě člověka smrt hrozivě blízko, přičte-li se přetvářka. S kolegy o fenoménu smrti ostatně v pařížské restauraci Magny debatoval pravidelně, zevrubně a vlivně. Motiv likvidace manžela, kterého cizoložný páreček vyhodí z loďky, využili posléze úspěšně například Dreiser s Nabokovem. Málokterý autor se však tak podrobně zaměřil na přízrak utopence, jenž drtí psychiku Terezy a Laurenta až do hořkého konce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.