Bylo 16. května 2003, když centrem Casablanky otřásla série výbuchů. Čtrnáct sebevražedných atentátníků zaútočilo ve stejném okamžiku na kavárnu, restauraci, hotel, židovský hřbitov... Byli velmi mladí, přátelé, sourozenci. Všichni se narodili v Sidi Moumen, slumu na okraji obrovské městské skládky.

"Je to šílené místo. Musel jsem to vidět, zažít na vlastní kůži, než jsem o něm a těch chlapcích mohl napsat. Musel jsem pocítit, jak chutná ten písek a prach v ústech, s nímž se tam budíte i usínáte. Tu bídu. Byl jsem tam několikrát a knihu psal celých pět let," říká spisovatel Mahi Binebine.

Byl jste v Casablance v den, kdy chlapci zaútočili?

Byl jsem v Marrákeši, a jakmile to jen šlo, sedl jsem do auta a jel do Casablanky. Zabili pětačtyřicet lidí, stovky dalších zranili. Nechápali jsme.

Maroko do té doby neznalo atentáty?

Něco zlého se občas stalo, ale takové drama? Nikdy. Maročané nejsou násilnické povahy, spíš bezstarostný, veselý národ. Trochu Arabové, trochu Židé, víc Berbeři.

Říkáte, že jste musel vidět ten slum, kde chlapci vyrostli. Znamená to, že jste o něm neměl ani potuchy?

Samozřejmě víte, že někde na předměstích jsou slumy. Tam i tamhle. Ale tak velký, s padesáti až šedesáti tisíci lidí – to jsem netušil. Když projíždíte Casablankou okolo té skládky, nevidíte ji. Je schovaná za zdí. A to je právě první chyba vlády. Snažila se to skrýt a povedlo se jí to. Až atentáty nás probudily.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.