Při debatách o struktuře české výzkumné scény slýchávám občas tvrzení o údajné duplicitě výzkumu v ústavech Akademie věd a na vysokých školách, následovaná logickým požadavkem na urychlené odstranění těchto duplicit, ať už na té, či oné straně. A to nejlépe formou zrušení, sloučení, redukce apod. Vždyť kdo z nás by chtěl plýtvat veřejnými zdroji na financování čehosi, co už bylo vyzkoumáno někým jiným? Věc má ovšem háček: nevím o žádném relevantním argumentu potvrzujícím údajnou duplicitu výzkumu v Česku - zcela jistě za něj nemohu považovat humorné, ale bohužel vážně míněné tvrzení "k čemu je vlastně ten filozofický ústav, když máme filozofickou fakultu". Přesto není na škodu rozebrat si tento konkrétní výrok trochu podrobněji a ukázat, jak to s tou duplicitou výzkumu u nás je. Jako chemik zamířím logicky do vlastního oboru, který znám přece jenom nejlépe.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se