Hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice sestavily v Praze během pondělka dohodu o společném programu. Dokument by teď měly schválit jednotlivé zastupitelské kluby a ve středu strany začnou jednat o rozdělení jednotlivých postů.

Podle favoritky na primátorku Adriany Krnáčové z hnutí ANO se partaje dohodly prakticky na všem. "S ODS ani TOP 09 už jednat nebudeme," řekla Krnáčová po jednání.

Značnou část svých požadavků, o kterých se v minulých dnech vedly spory, prosadila Trojkoalice složená z lidovců, zelených a Starostů. Například se nebude stavět Radlická radiála. Tu prosazovala ČSSD, Trojkoalice ji naopak chtěla vyškrtnout z územního plánu.

"V následujících čtyřech letech se stavět nebude. Zda bude stavba vyškrtnuta z územního plánu, jsme zatím nevyjednali," uvedl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Trojkoalice také prosadila zklidnění Severojižní magistrály, zpřísnění ochrany území, jako je Vidoule nebo Trojmezí, či investice do mateřských škol. Podporu koaličních partnerů Trojkoalice získala i u hlavního taháku své předvolební kampaně, kterým bylo jízdné v MHD za deset korun denně. "Podařilo se nám vyjednat zlevnění roční tramvajenky na 3650 korun ročně," dodal Štěpánek. Novinka má platit zkušebně na dva roky.

Své požadavky v jízdném prosadila také ČSSD. "Zůstane zachováno jízdné zdarma pro věkové skupiny do 15 let a od 65 let," řekl Karel Březina (ČSSD). Dále sociální demokraté vyjednali začátek stavby metra D, které povede jako samostatná linka od náměstí Míru do Písnice.

Strany znovu zopakovaly, že stojí o podporu pirátů, kterým jsou ochotny nabídnout kontrolní výbor. Piráti ovšem odmítají podpořit koalici, ve které bude ČSSD. Navrhovali vznik menšinové vlády ANO a Trojkoalice s pouhou podporou sociálních demokratů. O tomto uspořádání se ale vůbec nejednalo.

TOP 09, která ve volbách skončila v Praze druhá a jež se také pokouší získat v zastupitelstvu většinu, ztrácí šance na úspěch. Poté, co ji opustil jak dosluhující primátor Tomáš Hudeček, tak jeho náměstek Jiří Vávra, a ve hře jsou odchody i dalších politiků, navíc není jasné, zda se může spolehnout na všech svých šestnáct zastupitelů.

Po Hudečkovi bude post šéfa pražské TOP 09 zastávat jeho nynější radní pro dopravu Jiří Pařízek. Regulérního šéfa si pak metropolitní organizace strany zvolí na sněmu na konci listopadu. Hudeček a jeho vnitrostranický rival Vávra nabídli rezignaci minulý týden. Rozhodnutí odůvodnili tím, že nechtějí svými hádkami poškozovat dobré jméno TOP 09. Vedení strany jejich návrh přijalo.

S ODS ani TOP 09 už jednat nebudeme. Prakticky na všem jsme se dohodli.
Adriana Krnáčová
kandidátka na primátorku Prahy