Cena ropy poklesla od června o 25 procent. Důvodem je slabá poptávka především v Evropě a příliš vysoká nová produkce v USA. V reakci na pokles ceny Saúdská Arábie zatím nesnížila objem těžby. K tomu několik otázek.

Proč je trh s ropou podle vás tak emotivní a volatilní? Poptávka se sníží o pár procent, produkce se zvýší o pár procent, ale ceny ropy létají nahoru a dolů o celé desítky procent. Jaké budou konsekvence? Za normálních okolností pokles cen pohonných hmot povzbuzuje HDP. Jenže v tuto chvíli může v Evropě pokles ropy ještě snížit inflační očekávání a uvrhnout Evropu do deflace. Podobně smíšený je obraz v USA. Pokles cen ropy poškozuje americký těžební průmysl břidličného plynu a sráží burzy směrem dolů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se