Někdejší Československo bylo průkopníkem v oblasti malých družic, ale šanci z této doby naše země promarnila, zlobí se Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře, neziskovky, která se už přes 10 let snaží o rozvoj kosmonautiky v ČR. Pomoci by podle něj mohlo i to, kdyby Česko mělo vlastní kosmický program. "Abychom mohli růst, je potřeba pěstovat národní podhoubí," říká Kolář.

A takový program by měl skutečně v příštích letech vzniknout. Doporučuje to Národní kosmický plán 2014 až 2019, který začátkem týdne schválila vláda. Vzniknout má také národní kosmická agentura, tedy jakási výrazně menší obdoba například známé americké NASA.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se