Unikátní vzdělávací pomůcka ke zkoumání a analýze ionizujícího záření MX-10 je výsledkem úspěšné spolupráce české firmy Jablotron, Evropského centra pro jaderný výzkum (CERN) a Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze.

Srdcem kamery MX-10 je unikátní čip vyvinutý skupinou výzkumných institutů Medipix2 Collaboration se sídlem v CERN. Čip je složen z 65 tisíc samostatných mikrodetektorů schopných zachytit a zaznamenat dopadající částice. Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze je tvůrcem ovládacího a vizualizačního softwaru Pixelman a má významný podíl na vzniku uživatelské příručky Průvodce experimenty.

Kamera nabízí na rozdíl od běžných kvantových detektorů okamžitou vizualizaci a jasné rozlišení částic a umožňuje studentům pracovat se špičkovou technologií, jejíž využití se rychle rozvíjí v medicíně, vesmírném programu nebo materiálové analýze. Studenti na vlastní oči uvidí částice vznikající přirozeným rozpadem hmoty kolem nás a částice generované uměle v různých zařízeních i tajemné posly ze vzdáleného vesmíru.