Unikátní vzdělávací pomůcka ke zkoumání a analýze ionizujícího záření MX-10 je výsledkem úspěšné spolupráce české firmy Jablotron, Evropského centra pro jaderný výzkum (CERN) a Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze.
Srdcem kamery MX-10 je unikátní čip vyvinutý skupinou výzkumných institutů Medipix2 Collaboration se sídlem v CERN. Čip je složen z 65 tisíc samostatných mikrodetektorů schopných zachytit a zaznamenat dopadající částice. Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze je tvůrcem ovládacího a vizualizačního softwaru Pixelman a má významný podíl na vzniku uživatelské příručky Průvodce experimenty.
Kamera nabízí na rozdíl od běžných kvantových detektorů okamžitou vizualizaci a jasné rozlišení částic a umožňuje studentům pracovat se špičkovou technologií, jejíž využití se rychle rozvíjí v medicíně, vesmírném programu nebo materiálové analýze. Studenti na vlastní oči uvidí částice vznikající přirozeným rozpadem hmoty kolem nás a částice generované uměle v různých zařízeních i tajemné posly ze vzdáleného vesmíru.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist