Poslanecká sněmovna bude opět projednávat vládní novelu zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, kterou do sněmovny vrátil Senát. Tato novela poprvé za celou dobu finančního družstevnictví v ČR významněji posiluje zainteresovanost členů záložny na podnikání, řízení a hospodaření družstev. Posiluje tedy klíčový princip družstevnictví, a to společné sdílení jak výhod hospodaření, tak i případných nákladů nezdarů.

Specifická a v řádu několika desítek miliard korun zaplacená česká zkušenost s dosavadní formou záložen ukázala, že v systému stoprocentního pojištění vkladů je nemožné, aby záložny fungovaly na bázi často zanedbatelných členských vkladů. V tomto "pseudodružstevnictví" mají mezi sebou družstevníci de facto anonymní vztah a původní myšlenka vzájemné kontroly a pomoci mezi členy se vytrácí. Malý členský vklad a velmi omezená spoluodpovědnost za fungování záložny nevytváří důvody kontrolovat hospodaření družstva.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.