Vztyčování památníků a soch by měla být věc jednoznačně pozitivní. Rozpaky a negace přicházejí, zpravidla až když se památníky strhávají a sochy uklízejí do depozitářů. Odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu se ale v minulém týdnu odehrálo v atmosféře, která v sobě měla obě emoce najednou.
Radost z pocty prvnímu českému prezidentovi. A zároveň podivný pocit z toho, že současní vrcholní čeští politici musejí odjet až do Spojených států, aby pochopili, proč je Havel důležitý. A tahle pachuť je navíc umocněna nejistotou, jak dlouho českým politikům po návratu do Prahy tohle americké procitnutí vydrží.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.














