Vztyčování památníků a soch by měla být věc jednoznačně pozitivní. Rozpaky a negace přicházejí, zpravidla až když se památníky strhávají a sochy uklízejí do depozitářů. Odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu se ale v minulém týdnu odehrálo v atmosféře, která v sobě měla obě emoce najednou.

Radost z pocty prvnímu českému prezidentovi. A zároveň podivný pocit z toho, že současní vrcholní čeští politici musejí odjet až do Spojených států, aby pochopili, proč je Havel důležitý. A tahle pachuť je navíc umocněna nejistotou, jak dlouho českým politikům po návratu do Prahy tohle americké procitnutí vydrží.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se