Barack Obama je první americký prezident, který nezažil éru americko-kubánských vztahů před el Bloqueo, americkým embargem proti Kubě. Zároveň je ale také nejspíše tím posledním prezidentem, kterého nepříliš účinné sankce budou v Bílém domě trápit.

Obama a Raúl Castro po roce zprostředkovaného vyjednávání došli k celkem předpokládatelné shodě - sankce za 54 let nic moc nedokázaly. To ale neznamená, že je nutné o 180 stupňů otáčet politiku. Ekonomická liberalizace je žádoucí, neboť podpoří střední třídu na Kubě. Na rozhodné obhajobě lidských práv to ale nemění vůbec nic. V Americe. V Evropské unii. V Česku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se