Alternativa

45 koncertních tipů na rok 2015Tara Fuki

21. ledna, Divadlo Archa, Praha

Tuzemské duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki patří od začátku tisíciletí k tomu nejlepšímu z české alternativy a ještě nedávno podnikalo úspěšná turné v Polsku i ve Francii. Nyní pokřtí své páté album Winna.

45 koncertních tipů na rok 2015Mark Lanegan

20. února, Lucerna Music Bar, Praha

Americký rockový písničkář Mark Lanegan, v některých ohledech označovaný za nástupce Toma Waitse, v Praze představí písně ze svého nového alba Phantom Radio.

45 koncertních tipů na rok 2015Yann Tiersen

26. února, Roxy, Praha

Melodie francouzského hudebníka v Česku zdomácněly díky soundtrackům k filmům Amélie z Montmartru a Good bye, Lenin!. V posledních letech se ale Tiersen věnuje spíš kytarové hudbě navazující na punk rock.

45 koncertních tipů na rok 2015Swans

mezi 16. a 19. červencem, Colours of Ostrava

Ještě na podzim hráli newyorští alternativní rockeři Swans pro pár set lidí v pražském Lucerna Music Baru. Nyní budou hvězdami festivalu Colours of Ostrava, na nějž naposledy dorazilo 40 tisíc návštěvníků.

České

45 koncertních tipů na rok 2015Zrní & Korben Dallas

22. ledna, MeetFactory, Praha

Po roce vystoupí populární tuzemská kapela Zrní opět společně se slovenskými Korben Dallas, místo Lucerna Music Baru se ale tentokrát podělí o pódium pražské Meetfactory. Obě kapely bývají označovány za to nejlepší ze současné české a slovenské scény.

45 koncertních tipů na rok 2015Dan Bárta & Illustratosphere Symphonic

26. února, Gong, Dolní oblast Vítkovic, Ostrava

Své skladby tentokrát zpěvák Dan Bárta a skupina Illustratosphere, pohybující se na pomezí popové a jazzové hudby, zahrají v symfonických aranžmá. Ta provede Janáčkova filharmonie Ostrava řízená Stanislavem Vavřínkem.

45 koncertních tipů na rok 2015Vzpomínka na Petra Skoumala

6. a 7. března, Malostranská beseda, Praha

Odkaz populárního českého skladatele a autora hudby pro děti Petra Skoumala připomene dvojice koncertů na pódiu, kde Skoumal ještě předloni oslavoval narozeniny.

45 koncertních tipů na rok 2015Stromboli

17. července, Colours of Ostrava

Po nedávném koncertě v pražské O2 areně vystoupí kytarista Michal Pavlíček a zpěvačka Bára Basiková spolu se svými spoluhráči také na festivalech. Hrát budou na Vysočina festu, Benátské noci či na Buchlovském hudebním létu. Největší publikum je zřejmě čeká v Ostravě.

Elektronika

45 koncertních tipů na rok 2015Tricky

31. ledna, Lucerna Music Bar, Praha

Anglický herec a hudebník, jenž hrál klíčovou roli při vzniku takzvaného trip hopu v 90. letech minulého století, v Praze představí písně ze své nové desky Adrian Thaws.

45 koncertních tipů na rok 2015Biosphere

5. února, Planetárium Praha

Norský tahoun ambientní hudby odehraje dva koncerty v nezvyklém prostředí pražského planetária. Obě vystoupení projekcemi doprovodí česká videomappingová skupina The Macula. Koncerty se konají v rámci festivalu Spectaculare.

45 koncertních tipů na rok 2015Murcof

9. února, Palác Akropolis, Praha

V Barceloně žijícího elektronického skladatele Murcofa si Pražané mohou pamatovat z nedávného koncertu s francouzským jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Nyní vystoupí sólově se samply i hudebními nástroji.

45 koncertních tipů na rok 2015Rustie

4. března, MeetFactory, Praha

Skotský muzikant a producent taneční hudby za své první album obdržel cenu deníku Guardian, jeho novou desku pro změnu doporučuje trendový server Pitchfork. Rustieho vystoupením vyvrcholí festival Stimul.

World music

45 koncertních tipů na rok 2015Konono No. 1

3. února, Lucerna Music Bar, Praha

Neobvyklému zájmu se v Česku těší skupina hudebníků z jižního Konga. Ti si během občanské války z odpadků a harampádí vyrobili vlastní nástroje, s nimiž hráli už i na albu zpěvačky Björk.

45 koncertních tipů na rok 2015Winston McAnuff & Fixi

25. března, Palác Akropolis, Praha

Koncert jamajského zpěváka přezdívaného Electric Dread s akordeonistou Fixim, kteří patří k nejžádanějším hudebníkům na francouzské scéně, byl vloni odložen kvůli stávce francouzských pilotů.

Mainstream

45 koncertních tipů na rok 2015Ennio Morricone

12. února, O2 arena, Praha

Svůj údajně poslední koncert v Praze přijíždí dirigovat šestaosmdesátiletý italský skladatel Ennio Morricone. Proslul zejména jako autor hudby k filmům Tenkrát na západě, Nedotknutelní či Misie.

45 koncertních tipů na rok 2015Queen & Adam Lambert

17. února, O2 arena, Praha

Zbylí členové legendární britské rockové kapely Queen, tedy kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor, našli nového frontmana v mladém zpěvákovi Adamu Lambertovi.

45 koncertních tipů na rok 2015Macy Gray

23. února, SaSaZu, Praha

O druhý comeback se v pražském SaSaZu po pěti letech pokusí americká R&B zpěvačka Macy Gray, známá především díky hitu I Try. Na svém novém albu The Way zkouší vše od taneční muziky a orchestrálních aranžmá až po jižansky laděné písně.

45 koncertních tipů na rok 2015Paul Simon & Sting

14. března, O2 arena, Praha

Téměř pětadvacet let poté, co hrál na Staroměstském náměstí během prvních svobodných voleb v červnu 1990 a o rok později na Výstavišti, se do Prahy vrátí písničkář Paul Simon. Někdejší člen dua Simon & Garfunkel vystoupí na dvojkoncertu se zpěvákem Stingem, kdysi frontmanem Police. Oba s vlastními kapelami zahrají své písně a posléze vystoupí společně.

45 koncertních tipů na rok 2015Beth Hart

23. dubna, Lucerna Music Bar, Praha

Americká písničkářka Beth Hart se několikrát dostala do žebříčků, její písně zněly v seriálech Beverly Hills 90210 či novějším Californication. V posledních letech spolupracuje zejména s bluesovým kytaristou Joem Bonamassou. V Praze zahraje takřka po roce na stejném místě.

45 koncertních tipů na rok 2015Lynyrd Skynyrd

1. května, Areál ploché dráhy, Plzeň

Jako součást projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 v Česku poprvé vystoupí legendy jižanského rocku Lynyrd Skynyrd. Symbolicky připomenou sedmdesát let od chvíle, kdy Plzeň osvobodila americká armáda.

45 koncertních tipů na rok 2015KISS

8. června, O2 arena, Praha

Dva roky poté, co na stejném místě hráli pro 15 tisíc lidí, se do Česka vrátí legendy amerického hard rocku. Vloni byla kapela uvedena do Rockové síně slávy a na svou kdysi prestižní titulní stranu ji symbolicky zařadil časopis Rolling Stone.

45 koncertních tipů na rok 2015Simply Red

26. října, Forum Karlín, Praha

Čtyři roky po rozpadu se na koncertních pódiích znovu sejde britská soulová a popová kapela Simply Red. Ta v Praze oslaví své třicáté výročí. Půjde o jeden z prvních koncertů nového světového turné.

V zahraničí

45 koncertních tipů na rok 2015The Black Keys

19. a 20. února, Mnichov a Berlín

Z někdejšího bluesrockového dua The Black Keys se v posledních letech stala celosvětová senzace, v Česku ale kytarista Dan Auerbach s bubeníkem Patrickem Carneyem zatím nehráli. Nejblíže letos budou 19. února v mnichovském Zenithu a o den později v Max-Schmeling-Halle v Berlíně.

45 koncertních tipů na rok 2015James Taylor

12. dubna, Tempodrom, Berlín

Pětinásobný držitel Grammy a přední americký písničkář James Taylor se ani letos nezastaví v České republice. V Berlíně zahraje nejspíš "best of" z vlastní tvorby i převzaté písně, které roku 2008 zařadil na album Covers.

45 koncertních tipů na rok 2015Meshell Ndegeocello

16. května, Porgy & Bess, Vídeň

Originální americká basistka a vokalistka Meshell Ndegeocello, která od 90. let minulého století kombinuje soulovou a jazzovou hudbu, má na kontě deset nominací na Grammy. Ve slavném vídeňském jazzovém klubu bude hrát ze svého nového alba Comet, Come To Me.

45 koncertních tipů na rok 2015U2

26. října, O2 arena, Londýn

Všechny německé zastávky halového turné, na němž budou irští rockeři U2 hrát z nové desky Songs of Innocence, už jsou vyprodané. Vstupenky lze nyní dostat jen na koncerty 21. září ve stockholmském Globu, 26. října v londýnské O2 areně a 6. listopadu do haly SSE Hydro ve skotském Glasgow.

Jazz

45 koncertních tipů na rok 2015Lionel Loueke & Roberto Cecchetto

10. února, Jazz Dock, Praha

Zpívající beninský kytarista Lionel Loueke je jedním z nejviditelnějších jazzových hráčů současnosti. Češi ho zažili naposledy na podzim, když v Brně doprovázel Herbieho Hancocka. Nyní v Praze vystoupí v duu s italským kytaristou Robertem Cecchettem.

45 koncertních tipů na rok 2015Danilo Pérez

23. března, Jazz Dock, Praha

Panamský klavírista Danilo Pérez na sebe upozornil v kvartetu saxofonisty Wanyea Shortera, dnes už dávno patří k nejznámějším jazzovým skladatelům a interpretům. V Praze jej doprovodí basista Ben Street a bubeník Adam Cruz.

45 koncertních tipů na rok 2015Sheila E

31. března, Lucerna Music Bar, Praha

Slavná americká bubenice proslula jako spoluhráčka Prince a doprovázela George Dukea či v poslední době Beyoncé a Kanyeho Westa. V Praze bude s vlastní kapelou hrát z nového alba nazvaného Icon.

45 koncertních tipů na rok 2015Chick Corea & Bobby McFerrin

17. června, Hala Vodova, Brno

Hlavními hvězdami Jazzfestu Brno, který se vypracoval ve špičkovou tuzemskou přehlídku žánru, budou klavírista Chick Corea a podnikavý zpěvák Bobby McFerrin. Ti spolupracují od 90. let minulého století, kdy natočili album Play. McFerrin také 7. června vystoupí sám v pražském Foru Karlín.

Klasika

45 koncertních tipů na rok 2015Česká filharmonie

7. až 9. ledna, Rudolfinum, Praha

Skladbu Te Deum od německého autora Waltera Braunfelse, která se instrumentačně podobá Orffově kantátě Carmina Burana, zahraje na svých prvních letošních koncertech Česká filharmonie. Řídit ji bude hlavní hostující dirigent Manfred Honeck.

45 koncertních tipů na rok 2015Mischa Maisky

18. ledna, Rudolfinum, Praha

Proslulý violoncellista Mischa Maisky s orchestrem PKF - Prague Philharmonia zahraje Dvořákův druhý violoncellový koncert. Tentýž večer zazní i česká premiéra skladby současného českého autora Miroslava Srnky.

45 koncertních tipů na rok 2015Výročí Vítězslavy Kaprálové

19. a 20. února, Janáčkovo divadlo, Brno

Ke stému výročí narození skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové uvede Filharmonie Brno skladbu Vojenská symfonietta, již autorka kdysi provedla s BBC v Londýně. Zazní také Klavírní koncert d moll, tedy první orchestrální partita Kaprálové. Koncerty bude dirigovat pražská rodačka Olga Machoňová Pavlů, která žije ve Švýcarsku.

45 koncertních tipů na rok 2015Iva Bittová

5. a 6. března, Janáčkovo divadlo, Brno

Dvě zásadní díla ruské hudební literatury vzdálená od sebe takřka celé století, ale blízká mystickým vyzněním, uvede v březnu Filharmonie Brno: Čajkovského Patetickou symfonii a "faustovskou kantátu" Buďte rozvážní a bděte... Alfreda Schnittkeho. V ní se zpěvačka Iva Bittová ujme role Mefista.

45 koncertních tipů na rok 2015Julia Fischerová

11. až 13. března, Rudolfinum, Praha

Když se píše o jednatřicetileté německé houslistce Julii Fischerové, používá se přívlastek "fenomenální". Pražské publikum ji dobře zná, naposledy vystoupila na loňském Pražském jaru. Letos přijíždí na pozvání České filharmonie, aby zahrála Houslový koncert č. 2 Bohuslava Martinů.

45 koncertních tipů na rok 2015Benjamin Jusupov

12. a 13. března, Besední dům, Brno

Izraelský hudebník Benjamin Jusupov, který je letošním "umělcem sezony" Filharmonie Brno, se po oba večery představí v trojroli jako skladatel, dirigent i klavírista. Zazní také jeho flétnový koncert, při němž sólista Matthias Ziegler vystřídá různé druhy fléten.

45 koncertních tipů na rok 2015Max Emanuel Cenčić

4. dubna, Rudolfinum, Praha

Nový projekt osmatřicetiletého záhřebského rodáka, kontratenoristy Cenčiče, nabízí árie z barokních Benátek, jejichž autory jsou Vivaldi, Gasparini, Albinoni či Lotti. Pěvce doprovodí italský barokní soubor Il Pomo D'Oro řízený Riccardem Minasim.

45 koncertních tipů na rok 2015Matematika a hudba

28. dubna, NoD, Praha

Skladbám řeckého avantgardisty druhé poloviny 20. století Iannise Xenakise, který patří k průkopníkům elektronické hudby, bude věnován koncert z cyklu Krása dneška, jejž pořádá PKF - Prague Philharmonia. Koncerty připravuje a řídí umělecký šéf Opery Národního divadla Petr Kofroň.

45 koncertních tipů na rok 2015Daniel Hope

29. dubna, Španělský sál Pražského hradu

Na jarním galavečeru festivalu Struny podzimu vystoupí oceňovaný britský houslista s programem Vivaldi Recomposed. V něm hraje Vivaldiho slavné Čtvero ročních období v současné úpravě.

45 koncertních tipů na rok 2015Petrohradská filharmonie

15. a 16. května, Obecní dům, Praha

Dirigent Jurij Těmirkanov nabídne se svým orchestrem výhradně Šostakoviče. První den to budou Houslový koncert č. 1 se sólistou Julianem Rachlinem a Pátá symfonie. Při následujícím večeru zazní skladatelova celovečerní Leningradská symfonie.

45 koncertních tipů na rok 2015Murray Perahia

30. května, Rudolfinum, Praha

Bach, Beethoven a Chopin v podání proslulého amerického klavíristy s řeckými kořeny. Držitel dvou cen Grammy a osmi cen Gramophone vystoupí v Praze poprvé v sólovém recitálu, a to v rámci Pražského jara.

45 koncertních tipů na rok 2015Royal Liverpool Philharmonic

2. a 3. června, Obecní dům, Praha

Prestižní britský orchestr s dirigentem Vasilijem Petrenkem zahraje dva koncerty na závěr Pražského jara. První s díly Janáčka, Berga a Elgara. Druhý s Brahmsem a Dvořákem. Podle časopisu Gramophone je Petrenko jedním z nově nastupující generace postsovětských umělců navazujících na velké ruské mistry.

45 koncertních tipů na rok 2015Muhai Tang

17. a 18. června, Obecní dům, Praha

Večery jsou věnované zakladateli orchestru FOK Rudolfu Pekárkovi, který po emigraci v roce 1948 do Austrálie vedl Queensland Symphony Orchestra. Dramaturgie je rekonstrukcí jednoho z Pekárkových koncertů v Brisbane. Taktovky před FOK se ujme Muhai Tang, který byl po Pekárkovi nejdéle sloužícím šéfdirigentem Queensland Symphony Orchestra.

45 koncertních tipů na rok 2015Sumi Jo

17. července, Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Jihokorejská sopranistka Sumi Jo zahájí 24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Umělkyni, která zpívala v newyorské Metropolitní opeře i v milánské La Scale, doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Vronským.

45 koncertních tipů na rok 2015Orchestr Berg

7. a 8. prosince, kino Vzlet, Praha

Tuzemský Orchestr Berg se zaměřuje na díla soudobých autorů a vystupuje na neobvyklých místech. Tentokrát ve vršovickém kině, které bylo postavené ve stylu art deco, uvede ve světové premiéře komorní operu s projekcemi skladatelky Jany Vöröšové. Zazní také česká premiéra videoopery Anais Nin amsterdamského skladatele Louise Andriessena.


Foto: Indies Records, Sub Pop Records, Anti– Records, Matias Corral, zrni.cz, HN – Jan Schejbal, ČTK, trickysite.com, biosphere.no, Rachot Production, Warp Records, Griot GmbH, HN – Jiří Koťátko, Live Nation, Neil O’Brien Entertainment, Plzeň 2015 – Evropské město kultury, Nonesuch Records, Hear Music, Blue Note Records, Paolo Pellegrin, Brantley Gutierrez, Decca, Smithsonian, Funke Media GmbH, IMG Artists, HN – Libor Fojtík, Česká filharmonie, FOTOREPO – René Volfík, Filharmonie Brno, Julian Laidig, Wikimedia Commons, Struny podzimu, Orchestr Berg – Pavel Hejný, Askonas Holt

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist