Česká republika si v současné době půjčuje na trzích rekordně levně, nikdy nebylo pro stát tak výhodné vzít si úvěr. Zdá se, že je to v české společnosti a politice považováno za svého druhu tabu, ale není právě teď logicky vhodná doba pro to, aby si stát vzal velké, levné a dlouhodobé úvěry a masivně investoval do infrastruktury a dopravních staveb?
Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti, říká: "Stručně a jasně - ano." Fondy EU v novém období na dopravní stavby podle něho nepůjde použít. "Pokud chceme slušnou dopravní infrastrukturu, budeme muset použít národní zdroje tak jako tak - a současné úrokové sazby už níže jít nemohou," tvrdí Prouza. "Dluh, který vůči naší infrastruktuře máme, vyřešit musíme. A další odkládání to jenom prodraží."
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



