Česká republika si v současné době půjčuje na trzích rekordně levně, nikdy nebylo pro stát tak výhodné vzít si úvěr. Zdá se, že je to v české společnosti a politice považováno za svého druhu tabu, ale není právě teď logicky vhodná doba pro to, aby si stát vzal velké, levné a dlouhodobé úvěry a masivně investoval do infrastruktury a dopravních staveb?

Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti, říká: "Stručně a jasně - ano." Fondy EU v novém období na dopravní stavby podle něho nepůjde použít. "Pokud chceme slušnou dopravní infrastrukturu, budeme muset použít národní zdroje tak jako tak - a současné úrokové sazby už níže jít nemohou," tvrdí Prouza. "Dluh, který vůči naší infrastruktuře máme, vyřešit musíme. A další odkládání to jenom prodraží."

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se