Nejvýdělečnějším válečným filmem všech dob se stal nový snímek čtyřiaosmdesátiletého režiséra Clinta Eastwooda nazvaný Americký sniper. Příběh vycházející ze skutečných zážitků odstřelovače jednotek SEAL, jenž na čtyřech misích v Iráku zabil přes 150 Iráčanů a po návratu domů se s tím obtížně vyrovnává, přes víkend na vstupném utržil odhadovaných 31,9 milionu dolarů a jeho celkové tržby v USA se blíží 250 milionům dolarů. Film tak překonal v žánru doposud rekordních 216,2 milionu, které roku 1998 utržil snímek Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana.
Výsledek Amerického snipera za uplynulé tři dny je navíc nejvyšším, jaký kdy americká kina pamatují za víkend, v němž se ve Spojených státech hraje finále ligy amerického fotbalu Superbowl a návštěvnost kin kvůli tomu tradičně klesá, jak uvedla analytická společnost Rentrak. "Americký sniper vykazuje čísla, na jaká jsme zvyklí jen z filmů o superhrdinech," uvedl analytik Paul Dergarabedian, podle nějž se z Amerického snipera, filmu o válce a o jejích dopadech na lidskou psychiku, stává komerční překvapení roku.
Podle časopisu Variety svými tržbami v USA začíná Eastwoodův snímek konkurovat komerčně nejúspěšnějšímu filmu loňského roku Hunger Games: Síla vzdoru 1. část. V kategorii filmů s ratingem R například už nyní předčil druhý díl sci-fi trilogie Matrix Reloaded.
Eastwoodův film o odstřelovači z Iráku utržil rekordní částku - čtěte ZDE
Nový film Clinta Eastwooda vypráví o odstřelovači z války v Iráku - trailer ZDE
Eastwoodovu filmu pomohlo, když jej minulý týden pochválila americká první dáma Michelle Obamová. Ta na setkání válečných veteránů prohlásila, že režisér zachytil "složité a často i pocitově vyčerpávající proměny, jimiž naši muži a ženy v uniformách procházejí".
Mezi americkými kritiky se rozpoutala debata, zda film válku oslavuje, či ji odsuzuje, jak tvrdí sám režisér. "Ten film je protiválečný tím, že ukazuje, co válka dělá s rodinami, které za sebou vojáci zanechají," prohlásil Eastwood. Film kritizuje například protiválečný aktivista a dokumentarista Michael Moore, na stranu Eastwooda se naopak postavil republikánský senátor a sám veterán války z Vietnamu John McCain.
Snímek, který do českých kin vstoupí až 5. března, se minulý týden začal promítat také na Blízkém východě. V distribuci už jej mají kina ve Spojených arabských emirátech, Ománu, Kataru, Libanonu, Izraeli, a dokonce v samotném Iráku. Tam film promítá například také sál Empire Cinema ve městě Erbil, které se nachází pouhých 90 kilometrů od Mosulu právě ovládaného Islámským státem. Film už kritizovalo několik novinářů z al-Džazíry, podle nichž jde o pouhou americkou propagandu, jež má za cíl zpětně obhájit americké invaze v regionu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist