Avast ochrání zdarma uživatele veřejných sítí

Antivirová společnost Avast Software nabízí od února zdarma program SecureLine VPN, podobně jako své antivirové programy. Na světovém veletrhu spotřební elektroniky International CES v Las Vegas to HN sdělil ředitel Avastu pro mobilní platformy Jude McColgan. Oficiálně přitom původem česká firma tuto novinku nikde neprezentuje. Doposud placená služba s cenou 2,59 dolaru za měsíc (zhruba 64 korun) slouží k zabezpečení dat proti odposlechu internetového připojení přes veřejně dostupné wi-fi sítě. Na otázku, proč Avast poskytne bezplatně službu, která tvoří jeden z mála zdrojů jeho příjmů u mobilních aplikací, McColgan odpověděl: "Avast stejně jako ve svých začátcích dává přednost získání co největšího počtu uživatelů před okamžitými zisky." Hackeři si stále častěji opatřují citlivé údaje tak, že vytvoří falešný hotspot, který se tváří například jako wi-fi připojení řetězců McDonald's či Starbucks. Veškerá data přenášená v rámci těchto sítí pak mohou odposlechnout. Díky programu SecureLine VPN se ale všechny informace přenášejí v šifrované podobě a pro případného útočníka jsou tak nečitelné. Jejich rozšifrování by si vyžadovalo námahu a čas, což je pro hackery se spoustou jiných nechráněných cílů neefektivní. Program SecureLine VPN je dostupný jako součást mobilního antiviru Avast i jako samostatná aplikace. (os)


V Praze vyroste moderní datové centrum

V pražské Hostivaři vzniká projekt nejmodernějšího datového centra pro koncové zákazníky v Česku - ServerPark společnosti VSHosting. Výstavba objektu o výměře 1500 m2 bude stát 250 milionů korun a pojme až 7500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů a 500 000 gigabytů operační paměti. Budova s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory bude nejlépe zabezpečeným datovým centrem v tuzemsku. VSHosting je první česká hostingová firma, která si datacentrum staví od základů "na zelené louce".


Za úniky dat mohou nejčastěji zaměstnanci

Škody až do výše několika milionů korun napáchá firmám v průměru únik citlivých informací. V 57 procentech případů způsobilo ztrátu důležitých dat týkajících se firemní činnosti pochybení zaměstnanců, vyplývá z průzkumu, který provedla společnost Safetica ve spolupráci s Komorou certifikovaných účetních. Více než 80 procent úniků je způsobeno nechtěně. Škody způsobené záměrně však bývají vyšší. "Nejčastěji se při zcizení dat jedná o databázi klientů anebo informací, které se jich týkají," říká ředitel společnosti Safetica Jakub Mahdal. Pravděpodobnost cílené krádeže firemních dat roste s citlivostí uchovávaných informací. Krádeže tak tvoří přibližně pětinu všech případů úniku dat zaviněných zaměstnanci. V ostatních případech firma data ztratí nebo se dostanou do nepovolaných rukou nechtěným pochybením.

1/5 všech případů úniku dat zaviněných zaměstnanci tvoří cílené krádeže.


Česko-izraelská spolupráce v kybernetické bezpečnosti

Česká republika a Izrael podepsaly v prosinci v Jeruzalémě společné prohlášení o spolupráci v oblasti počítačové bezpečnosti. Dohoda se týká sdílení informací, osvědčených postupů a zkušeností v oblasti kybernetických bezpečnostních hrozeb. Obě země budou sdílet relevantní informace o projektech výzkumu a vývoje a pořádat společná kybernetická cvičení. Pro sdílení informací bude vytvořen zabezpečený komunikační kanál. Vzájemná spolupráce přispěje nejen k posílení kybernetické bezpečnosti, ale také k podpoře hospodářské spolupráce a prohloubení kontaktů v oblasti vědy, výzkumu a inovací.


Mozek veřejné správy

Kolonii rodinných domků v malé obci Zeleneč u Prahy přibude pozoruhodný soused. Za dva roky se tu otevře obrovský bunkr plný optických kabelů, kde bude stát shromažďovat důležitá data. "Stát si musí říci, která data jsou kritická, a dát si je do vlastních úložišť," říká Milan Křístek, šéf společnosti Státní pokladna - Centrum sdílených služeb, která má sehrát zásadní roli ve veřejných IT zakázkách. Od roku 2016 dostane podnik dva další velké úkoly - elektronickou evidenci tržeb a kontrolní výkazy, od nichž si ministr financí Andrej Babiš slibuje lepší výběr daní. Právě pro tyto novinky vyroste v Zelenči zmíněné centrum. Bude třikrát větší než Národní datové centrum, které má teď ministerstvo financí v ulici Na Vápence v Praze. Cena "datového bunkru" se odhaduje na 300 milionů korun. Centrum sdílených služeb nemá sloužit jen resortu financí, ale celé veřejné správě. Už dnes jsou jeho klienty třeba Nejvyšší kontrolní úřad nebo ministerstvo vnitra s registrem obyvatel.


CESNET vytvořil tým forenzních IT specialistů

Sdružení CESNET uvedlo do provozu forenzní laboratoř FLAB, která nabízí služby v oblasti prevence a testování IT bezpečnosti i forenzní analýzy s využitím znalostí a výzkumného zázemí svého bezpečnostního týmu. Laboratoř provádí analýzy kybernetických útoků, ale také zátěžové testy k prověření integrity, důvěrnosti a dostupnosti testovaných systémů. Laboratoř čerpá ze zkušeností provozu páteřní sítě CESNET2, sítí vysokých škol a výzkumných pracovišť. Jde například o "pasti", do nichž jsou odchytávány útoky hackerů pro další rozbor (tzv. honeypots), a monitorování abnormálních jevů v síti. Tým specialistů také pomáhá při rychlém informování o bezpečnostních incidentech a jejich nápravě. Služby laboratoře jsou dostupné nejen účastníkům infrastruktury CESNET, ale ve volné kapacitě i dalším zájemcům.