Málokdo ví o svém wi-fi routeru víc, než kde je umístěn - přístroj funguje nehlučně a nepřetržitě, tak proč se jím zabývat. Uživatelé a ani výrobci těch nejlevnějších zařízení ale často nedbají na aktualizaci ovládacího softwaru a přístroje jsou pak snadnou obětí hackerského útoku nebo kybernetické špionáže.

Čeští počítačoví experti ze sdružení CZ.NIC se rozhodli tuto situaci změnit a vyvinuli speciální bezpečnostní router. Jejich projekt Turris získal od začátku silné přímluvce - vývoj podpořil koncern Comcast, největší poskytovatel internetového připojení v USA, a nově ho česká vláda zařadila na seznam projektů, pro něž hodlá získat peníze z fondů Evropské unie. První tisícovka unikátních modrých krabiček se začala testovat ve vybraných českých domácnostech loni na jaře, další přijde na řadu letos během února či března.

"Základem Turrisu je, že každý router průběžně sbírá informace o tom, co přichází do jeho sítě, a odesílá je do centrály. Jakmile se objeví nějaký útok, technici se o něm hned dozvědí a začnou ho řešit. A poté upozorní všechny routery zapojené v systému," vysvětluje šéf CZ.NIC Ondřej Filip. Každý z těchto routerů se vlastně neustále "záplatuje" na obranu před novými internetovými hrozbami. Podle Filipa mají svůj domácí internet "napíchnutý" desítky tisíc lidí, aniž by o tom věděly.

Cena routeru vychází zhruba na 12 tisíc korun za kus. Jde o dost vysokou částku, obyčejné routery stojí okolo tisíce korun. Nicméně CZ.NIC ho těm, kteří se registrovali na jeho webu, dává za korunu - výměnou za slib, že jej budou tři roky používat, a umožní tak sběr a analýzu dat. Přihlásilo se přes pět tisíc zájemců.

Sdružení má ale s Turrisem mnohem ambicióznější plány než jen rozdat pár tisíc prototypů. "Nyní zahajujeme třetí fázi. Router upravíme tak, aby funkce zůstaly, ale výrobní náklady klesly ke stovce dolarů," popisuje Filip. Ještě letos ho společně s kolegy začne nabízet fanouškům na odborných konferencích po celém světě. Zároveň pro něj hledají komerčního partnera.


Cílem projektu Turris je vytvořit výkonný a zároveň velmi bezpečný domácí wi-fi router. Každý přístroj je napojen na technické zázemí sdružení CZ.NIC, kde se sleduje dění na síti. Jde o unikátní projekt, který má přispět ke zvýšení kybernetické bezpečnosti.

Foto: CZ.NIC