Podobně jako u jiných investic si rozmyslete, na jak dlouho chcete investovat. Cílem privátního bankovnictví je především uchovat klientovi a jeho rodině hodnotu jejich majetku, nebo ji mírně rozmnožit. Správci majetku ale nabízejí i agresivnější strategie, spojené s větším rizikem.
Jde o individuální službu, které odpovídají i rozdílné výnosy. Proto má smysl co nejpřesněji definovat představy o investici a očekávaném výnosu, nechat si vypracovat více nabídek a porovnat je. Zjistíte tak zároveň, kolik tato služba stojí. I když jde o portfolia na míru, zajímejte se, kolik dlouhodobě vynáší správa podobně namíchaných aktiv.
Stěžejní roli hraje soulad mezi klientem a privátním bankéřem, s nímž byste si měli zkrátka "sednout".
Starají se o vaše peníze, seženou ale i pugét růží k svátku svatého Valentýna nebo lístky na letošní finále mistrovství světa v hokeji. Privátní bankéři svádějí o bohaté klienty tvrdý boj a tomu odpovídají služby, které nabízejí. Pokud možno noblesně a pro celou rodinu.
V České republice poskytuje většina bank službu privátního bankovnictví od deseti milionů korun vkladu. Komerční banka má limit dvojnásobný, PPF banka minimální požadovanou výši majetku neuvádí, za optimální ale považuje 25 milionů korun. Klient rakouské privátní banky Gutmann by měl disponovat alespoň milionem eur, tedy asi 27 miliony korun, u Expobank (bývalé LBBW) a Oberbank stačí pět milionů korun. V případě Citibank, kde jde ovšem o takzvané prémiové bankovnictví, je to 1,5 milionu korun. Česká pobočka slovenské Privatbank akceptuje u perspektivních klientů i investice ve výši 100 tisíc eur jako zákonem daný minimální objem pro neveřejné nabídky produktů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.