Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná svoji finálovou devítku vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny při slavnostním večeru 26. března ve Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako loni veřejnost. V IN magazínu Hospodářských novin vám finalisty postupně představíme.

Hlavní vchod barokního zámku ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku vás nenavede do obytné části, ale přímo do historického sklepení, založeného už v polovině 13. století mnichy cisterciáky. Podzemní prostory byly původně součástí jejich kostela, jenž se později dočkal účelové přestavby na zámecké sídlo. V labyrintu klenutých chodeb o rozloze více než 1500 metrů čtverečních dozrává víno Žernoseckého vinařství, jež ročně vyprodukuje až 150 tisíc lahví. Vinařství bylo za minulého režimu výzkumnou vinařskou stanicí a ve sklepích dodnes leží některé lahve jako pozůstatky tehdejší šlechtitelské činnosti. Soukromým subjektem se stalo až v roce 1995.

Hrozny tady, ve svazích nad meandrující řekou Labe, zrají celkem na 31 hektarech. Tradiční viniční tratě Kostelní, Mariánská, Malá Vendule a Velká Vendule patří k nejsevernějším v Česku. Jejich specifikum tkví nejen v poloze nad řekou, ale i v podloží tvořeném kromě opuk také břidlicemi a pískovci. Produkce Žernoseckého vinařství se opírá o tradiční a nejrozšířenější odrůdy u nás. V portfoliu najdete Müller Thurgau, Ryzlink rýnský i Muškát moravský. Kromě toho ve Velkých Žernosekách experimentují s nevšedními odrůdami nazývanými jako interspecifické. V blízké budoucnosti tak ochutnáme zdejší Solaris a Johanniter, odrůdy vyšlechtěné v německém Freiburgu, i Savilon, dítko šlechtitelských kolektivů z Velkých Bílovic a Perné.

Michael Lapčík, www.nepijubrecky.cz