Ministr vnitra Milan Chovanec vyvodil z tragédie v Uherském Brodě dva zásadní závěry. V Česku by se měly zpřísnit podmínky pro držení střelných zbraní. A starostové by neměli překážet policii při práci. Vypadá to razantně, akceschopně, bude se to líbit - zvlášť před sjezdem ČSSD. Jenže v obou případech jde o závěry, mírně řečeno, sporné.

Přísnější podmínky pro držení zbraní by uherskobrodskému masakru s vysokou pravděpodobností nezabránily. Ze tří největších hromadných vražd v Česku za posledních 42 let byla právě jen poslední spáchána střelnou zbraní. Olga Hepnerová v roce 1973 zabila osm lidí za volantem nákladního automobilu - najela v Praze na Strossmayerově náměstí do davu na tramvajové zastávce. Před dvěma lety vyhodil Antonín Blažek pomocí plynu do vzduchu panelový dům ve Frenštátu pod Radhoštěm a zabil šest lidí.

Potvrzuje to výsledky analýz psychopatologa Andreje Drbohlava, podle kterých se masoví vrazi zpravidla na čin dlouho připravují a dokonají ho bez ohledu na to, zda mají, nebo nemají k dispozici střelnou zbraň. Ve společnosti se zkrátka vždy pohybuje určité procento vyšinutých jedinců, a pokud všichni nebudeme pod permanentní kontrolou na úrovni vězeňského režimu, nelze výronům šílenství zcela zabránit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.