Prožíváme unikátní i poněkud bláznivou historickou etapu dezinflace (zastavení růstu cen) směřující až do zóny deflace (poklesu hladiny cen). Centrální banky proti tomuto trendu bojují zaplavováním ekonomik penězi. Tím cíleně tlačí i na oslabování kurzu svých měn, a vstupují tak do hybridní měnové (kurzové) války. Nadbytek peněz snižuje jejich cenu (= úrok) na nulu. Protože držení svěřených peněz je vždy spojeno s náklady, kdy banky mimo jiné dávají příspěvky do fondu pojištění vkladů a vydávají obrovské částky na splnění regulatorních požadavků, záporná úroková sazba je v situaci mizivých úrokových výnosů naprosto přirozená i férová. Jen se na ni psychicky těžko zvyká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.