Prožíváme unikátní i poněkud bláznivou historickou etapu dezinflace (zastavení růstu cen) směřující až do zóny deflace (poklesu hladiny cen). Centrální banky proti tomuto trendu bojují zaplavováním ekonomik penězi. Tím cíleně tlačí i na oslabování kurzu svých měn, a vstupují tak do hybridní měnové (kurzové) války. Nadbytek peněz snižuje jejich cenu (= úrok) na nulu. Protože držení svěřených peněz je vždy spojeno s náklady, kdy banky mimo jiné dávají příspěvky do fondu pojištění vkladů a vydávají obrovské částky na splnění regulatorních požadavků, záporná úroková sazba je v situaci mizivých úrokových výnosů naprosto přirozená i férová. Jen se na ni psychicky těžko zvyká.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se