Pamětihodný výrok ruského expremiéra Viktora Černomyrdina, že jsme to "chtěli udělat co nejlépe a dopadlo to jako vždycky", se skvěle hodí i na angažmá Západu v Libyi. Jistě: Libye v čele s plukovníkem Kaddáfím byla nevypočitatelným partnerem, schopným přiškrtit tok ropy jen proto, že Kaddáfího juniora popotahovali nějací evropští policisté (z dobrých důvodů, Kaddáfí junior spolu s manželkou týrali služebnictvo).

Kaddáfího Libye také vesele porušovala lidská práva a střílela z vrtulníků do demonstrantů. A pak přišlo protikaddáfíovské povstání a s ním i západní pobouření nad tím, jak režim zneužívá své obří vojenské převahy. Povstalci ustupovali a zkáza hrozila celým městům. A tehdy se do věci vložil Západ. Využil volnějšího výkladu příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a rebelům poskytl natolik účinnou leteckou podporu, že to vedlo ke Kaddáfího pádu. Jenže z něj se Evropa mohla těšit jen krátce. Záhy se totiž ukázalo, že kaddáfíovská éra měla i své půvaby.

Muammar Kaddáfí vládl železnou pěstí, ale spolu s lidskými právy držel na uzdě i islamisty. Za něj se z libyjského území neozývaly výhrůžky, že jižní Evropa, zvláště pak Itálie a Řecko, mají už brzo čekat teroristický útok. Panoval sice diktátor, ale aspoň se vědělo, s kým jednat. Dnes má Libye vlády dvě, jenže jejich moc nesahá příliš daleko. Na mnoha územích jsou suverénními vládci vůdci jednotlivých milic. Ozbrojenci se perou o ropná pole a o zisk z vývozu ropy. Jestliže si Západ od pádu Kaddáfího sliboval její plynulejší tok, dočkal se přesného opaku. A kolik cizinců tu kdysi pracovalo! Dnes je pro zahraničního pracovníka libyjská půda svrchovaně nebezpečná. Své už o tom ví i Česko.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kde se stala chyba? Udělal ji Západ? Jeho letecké údery byly nejspíš nezbytné, ale pochopitelně měly své limity. Další vývoj nikdo neohlídal, Libye byla ponechána sama sobě a fakticky se rozpadla. Snad by se situace pro ni i pro Západ vyvinula lépe, kdyby do země včas přišly mezinárodní jednotky. Neochota k jejich vyslání však byla po irácké lekci - hodně obětí, málo pozitivních výsledků - plně pochopitelná. Krom toho: nemohli by to být výhradně západní vojáci. A Rusko a Čína si svůj vliv v Libyi vojensky pojistit nechtěly.

A pravda je i to, že vývoj jde od devíti k pěti také v těch arabských zemích, kde Západ, na rozdíl od Libye, vojensky neintervenoval. Anebo jen nárazově. Třeba v Jemenu, Sýrii či v Egyptě.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se