Začněme jedním zajímavým faktem. V Česku se podle IDC prodává téměř 13krát méně tiskáren a multifunkcí formátu A3 než A4; bavíme se o LED/laserové technologii, která je využívána především ve firmách a kancelářích. Na druhé straně však počet A3 výtisků činí podle jiných statistik necelá tři procenta tiskových úloh, což je více než 30krát méně.
Z toho jasně plyne, že část A3 zařízení se používá jen zřídka, málo na to, aby se vyplatila. A to proto, že cena za A3 formát oproti srovnatelnému A4 zařízení se počítá v násobcích. Každá společnost je jiná, takže z toho těžko můžeme přesně dovozovat, kolik by kdo měl mít A3 zařízení, ale je jisté, že jejich poměr vůči A4 strojům by měl být výrazněji ve prospěch těch menších a podstatně levnějších. Ostatně kolikrát za rok vy sami tisknete na "á trojku"?
specialista na tisk formou služby, OKI Systems
Dalším zamyšlením bude barevný a černobílý tisk. Každý zaměstnanec se může cítit ošizen, pokud nebude mít dovoleno tisknout barevně, ač lidí či oddělení, které to skutečně potřebují, je vlastně jen pár. Problém není ani tak s tiskem běžných dokumentů, ale spíše třeba s tiskem prezentací, obrázků, fotek a dalších materiálů náročných na spotřebu toneru, které často s prací nesouvisejí, či by se tisknout nemusely.
Podobně jako u A3 zařízení je vhodné barevný tisk řešit například centrálně a menší zařízení pak mohou být monochromatická, tedy jen s černobílým tiskem. Praktické je při volbě takových strojů brát v potaz nejen cenu za stránku či počet vytištěných stran za minutu, ale i rychlost vytištění první stránky. Pokud v práci denně zpracujete 200 úloh po jedné stránce, tak rozdíl pět sekund v rychlosti tisku první strany za rok udělá bezmála 70 hodin čistého času.
Každý typ tiskárny si najde svého uživatele. Při výběru zařízení je proto nejpodstatnější jeho vhodnost pro uvažovaný způsob využití. Nemyslím ani tak to, že si někdo např. koupí levnou inkoustovku do kanceláře nebo jehličkovou tiskárnu na prezentační materiály, tady není co řešit. Spíše jde o to odhadnout množství tisku a tomu pak přizpůsobit výběr zařízení. Buď podle softwaru pro řízení tisku, podle údajů z tiskárny nebo podle množství spotřebovaného papíru.
Jednoduchá rada: při tisku v kanceláři by se tonery neměly měnit častěji než jednou za měsíc. Technicky z pohledu zatížení zařízení, ale i ekonomicky z pohledu nákladů na tisk. Pokud je to častěji, vhodnější by bylo zařízení vyšší třídy, pokud jsou to naopak jen jedny tonery ročně, nižším zařízením nic nezkazíte. Důležité je totiž počítat jak náklady na pořízení stroje, tak jeho provozní náklady pro uvažované zatížení a období, tedy celkové náklady investované do tisku.
Podstatnou položkou jsou i náklady na servis, žádejte proto prodlouženou záruku zdarma, nejlépe na tři roky a se servisem přímo u vás v kanceláři, ať nemusíte porouchanou tiskárnu nikam vozit. Vše dobře zvažte, tiskárna se mění průměrně jednou za pět let.
To vše není nic jiného, než v úvodu zmiňované TCO - Total Cost of Ownership.
Radek Cinádr
specialista na tisk formou služby, OKI Systems
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist