Ve čtvrtek 26. března se konala první z dohodnuté série televizních debat předsedů stran před volbami do Dolní komory britského parlamentu. Jejich schéma vznikalo v letošním roce velmi těžce. Premiér David Cameron nejprve odmítal účast s požadavkem na to, aby se debat účastnily všechny menší strany, včetně Strany zelených. Tlak na jejich účast je od konzervativců přirozený.

Menší strany v britském volebním systému tradičně odvádějí voliče velkým. Tyto hlasy pak vzhledem k jednokolovému většinovému systému a jednomandátovým obvodům z velké části propadnou. Zelení mají potenciál přebrat část levicového voličstva a oslabit tak pro konzervativce konkurenční labouristy. Vzhledem k tlaku eurofobní strany UKIP na konzervativce z pravé části politického spektra je zapojení do hry zelených logickým manévrem konzervativců.

Strana UKIP by mohla podle předvolebních průzkumů získat až 15 % hlasů; zelení a liberální demokraté v průzkumech dosahují výsledků kolem 7 %. Většinu ze 650 křesel v Dolní sněmovně si však i tak podle modelovaných výsledků voleb mezi sebe rozdělí konzervativci a labouristé a menší strany by měly získat nejvýše několik desítek mandátů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se