Ve čtvrtek 26. března se konala první z dohodnuté série televizních debat předsedů stran před volbami do Dolní komory britského parlamentu. Jejich schéma vznikalo v letošním roce velmi těžce. Premiér David Cameron nejprve odmítal účast s požadavkem na to, aby se debat účastnily všechny menší strany, včetně Strany zelených. Tlak na jejich účast je od konzervativců přirozený.

Menší strany v britském volebním systému tradičně odvádějí voliče velkým. Tyto hlasy pak vzhledem k jednokolovému většinovému systému a jednomandátovým obvodům z velké části propadnou. Zelení mají potenciál přebrat část levicového voličstva a oslabit tak pro konzervativce konkurenční labouristy. Vzhledem k tlaku eurofobní strany UKIP na konzervativce z pravé části politického spektra je zapojení do hry zelených logickým manévrem konzervativců.

Strana UKIP by mohla podle předvolebních průzkumů získat až 15 % hlasů; zelení a liberální demokraté v průzkumech dosahují výsledků kolem 7 %. Většinu ze 650 křesel v Dolní sněmovně si však i tak podle modelovaných výsledků voleb mezi sebe rozdělí konzervativci a labouristé a menší strany by měly získat nejvýše několik desítek mandátů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.