Výstavu nejdražšího žijícího malíře Gerharda Richtera připravuje na rok 2017 pražská Národní galerie. Koncem měsíce její ředitel Jiří Fajt již podruhé zamíří do Kolína nad Rýnem, aby s 83letým německým abstraktním umělcem jednal o konkrétní podobě expozice. "Půjde o retrospektivní přehlídku jeho děl, kterou bychom rádi uspořádali ve Veletržním paláci, pokud to jeho technický stav dovolí," říká Fajt, podle něhož by výstava měla mít i takzvanou site-specific část vytvořenou přímo pro Prahu.
V metropoli ještě Richter samostatnou výstavu neměl, jeho díla se objevují jen na skupinových přehlídkách. Například roku 2011 Galerie Rudolfinum na kolektivní výstavě nazvané "Já, bezesporu" pokryla celou stěnu Richterovými portréty.
Samostatnou přehlídku malíři uspořádal pouze Dům umění Brno, jenž roku 2005 představil 27 jeho děl. Fajt však očekává, že expozice v Národní galerii bude rozsáhlejší. Část obrazů by do Prahy měla putovat přímo z Richterova archivu, jenž je od roku 2006 součástí Státních uměleckých sbírek v Drážďanech. Další obrazy si chce Národní galerie půjčit z Muzea moderního umění v Norimberku a z jiných institucí.
Nejdražším žijícím umělcem na světě je znovu německý malíř Richter - čtěte ZDE
Svět má nový nejdražší obraz žijícího umělce: abstrakci od Gerharda Richtera - čtěte ZDE
Na pražskou výstavu by Fajt rád zapůjčil i obraz nazvaný Strýček Rudi, jejž Richter − tehdy ještě neznámý − začátkem 60. let věnoval do Lidic společně s dalšími mladými západoněmeckými umělci. Malba, jíž v Praze poprvé roku 1968 vystavil Jindřich Chalupecký ve Špálově galerii, není na prodej, její tržní cena by ale dnes přesáhla 10 milionů dolarů. Patrně tak jde o nejdražší současné umělecké dílo v České republice. "Obraz Strýčka Rudiho je i pro Richtera osobně velmi důležitý. Určitě bude chtít, aby se stal součástí výstavy," dodává Fajt.
Tomu s její organizací pomáhá Goethe-Institut, jenž chce v roce 2017 uspořádat sezonu německé kultury v Česku. Právě Richterova výstava by měla být jedním z jejích vrcholů. "Počítám, že rozpočet výstavy se bude pohybovat v řádech milionů korun," odhaduje Fajt.
Richter, jehož tvorba bývá rozdělována na starší malby vycházející z fotografií a na novější abstraktní plátna, je od konce minulého století označován za jednoho z nejznámějších světových umělců. To se promítá i na trh s uměním. Letos v květnu německý magazín Manager znovu prohlásil Richtera za nejdražšího žijícího malíře. A v únoru aukční síň Sotheby's vydražila jeho malbu Abstraktes Bild 599 z roku 1986 za rekordních 41,2 milionu eur.
Retrospektivní výstavy měl Richter roku 2002 v Muzeu moderního umění v New Yorku, před šesti lety ve vídeňské Albertině či před čtyřmi v londýnské Tate Modern.
K malíři se váže také několik českých souvislostí. V jeho ateliéru kdysi studovali tuzemští rodáci Jan Knap a Milan Kunc. Před třemi roky aukční síň Christie's dražila Richterův obraz Prag 1883, odkazující k roku a místu narození Franze Kafky. A dodnes Richter vydává své monografie u nakladatelství Buchhandlung Walther König. To si nedlouho po Fajtově nástupu, letos v únoru, otevřelo pobočku právě ve Veletržním paláci spravovaném Národní galerií.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist