V kauze Diag Human se po letech obrací karta. Zatímco do současné doby se o peníze za údajně zmařený obchod s krevní plazmou soudili zástupci firmy, nyní přešel do útoku stát.
Právní zástupci Česka v Lichtenštejnsku, kde má Diag Human své sídlo, tu chtějí získat zpět první peníze za vyhrané soudní spory v zahraničí. Nejprve půjde o 31 tisíc eur (v přepočtu asi 837 tisíc korun) za úspěšný soud v Rakousku. Mnohem vyšší částky budou poté následovat.
Bude se jednat zhruba o devět milionů korun, které České republice přiznal jako zálohu soud ve Velké Británii. A dalších 35 milionů, jež stát zaplatil za místní právníky. Peníze chce zpět, protože Diag Human některé částky zatím neuhradil. I když to firmě již soudy nařídily.
◼ Spor odstartoval v roce 1992, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal firmě Nordisk, že v soutěži na zpracování krevní plazmy nevyhrála, protože se spojila se společnosti Conneco (od roku 1993 Diag Human).
◼ V roce 2008 Česko prohrálo s Diag Human arbitráž a mělo zaplatit 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Stát se ale proti rozhodnutí odvolal.
◼ V loňském roce přezkumný rozhodčí senát řízení zastavil. V Česku tak stát dlouholetý spor s Diag Human vyhrál. Firma se však dál soudí v zahraničí.
35 mil. Kč
požaduje Česko po Diag Human jako náhradu za náklady soudního řízení sporu ve Velké Británii. U toho uspělo už v květnu loňského roku.
"Česká republika proto předala jejich vymáhání vybrané lichtenštejnské advokátní kanceláři," potvrdil ředitel tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.
V Česku přezkumný rozhodčí senát loni v létě řízení zastavil, čímž nároky Diag Human odmítl. Firma to ale nyní zkouší ještě u čtyř soudů v zahraničí − naposledy v Nizozemsku a Belgii.
Důvody firma neřekla, její právní zástupce Jan Kalvoda od konce července na dotazy nereagoval. Podle své asistentky byl několik dní pracovně mimo svou kancelář.
V dalších státech, tedy v Lucembursku a Spojených státech, jednání řadu měsíců probíhají, a čeká se tu na konečné rozhodnutí.
Česká republika se naopak domáhá zaplacení nákladů soudu ve Švýcarsku a v již zmíněné Velké Británii. Tam se nyní čeká na to, zda místní justice státu přizná požadovaných 35 milionů korun. Diag Human zatím ale neuhradil ani zálohu, jejíž zaplacení firmě již londýnský soud nařídil.
Diag Human právě ve Velké Británii před časem nabídl České republice smír a zaplacení částky okolo 15 milionů korun. "Tuto nabídku však byla Česká republika nucena odmítnout jako nepřijatelně nízkou," uvedl Štoll. Stát tak nyní chce získat zpět celkovou částku, na kterou své právní zastupování vyčíslil.
Miliony korun má ale v souvislosti s kauzou platit také Česko. S vyplacením peněz však vyčkává. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky i po roce od doby, kdy přezkumný senát zastavil řízení, nevyplatila trojici rozhodců ve složení Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz odměnu. Ta by se měla pohybovat okolo 18,5 milionu korun. "K vyplacení odměny zatím nedošlo. V současné době je věc intenzivně řešena příslušným útvarem ministerstva zdravotnictví," dodal Štoll.
Diag Human původně po státu požadoval vyplacení 14 miliard korun. Nakonec ale neuspěl ani v Česku a není zatím úspěšný ani v zahraničí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist