Nakrátko ostříhaný muž v uniformě dopravní policie se v kabinetu s koženými křesly pořád cítí trochu nejistě. Oleksandr Odižnyj má za úkol vymýtit úplatkářství v snad nejzkorumpovanější policejní složce Oděsy, dopravní policii.

"Snažím se vysvětlit podřízeným, že normální je nebrat úplatky a potom si zasloužíme i zvýšení platů," říká Oleksandr Odižnyj.

Ještě před pár měsíci pracoval na městské kriminálce a pro ostatní kolegy byl bílou vránou. Nejenže nebral úplatky, ale dokonce šel bojovat na Donbas jako dobrovolník. "Z deseti tisíc pracovníků policie v oděské oblasti nás bylo asi pět idealistů − nebo idiotů, jak nám tehdy říkali − kteří se dobrovolně nechali přeřadit do bojové jednotky," vzpomíná na své angažmá v jednotce Štorm, která loni bojovala severně od Luhansku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se