Před dvěma lety zahájil Ivo Ištvan "kauzu Nagyová", která přivodila pád vlády Petra Nečase. Osvobozující rozsudek nad současnou Nečasovou manželkou Janou (dříve Nagyovou) a armádními zpravodajci teď olomoucký vrchní žalobce kritizuje.
Trvá na tom, že ke zneužití vojenské rozvědky obžalovanými došlo.
V rozhovoru pro HN se Ištvan podivuje, jak se tajný záznam ze sledování bývalé premiérovy manželky Radky, vypracovaný Vojenským zpravodajstvím, dostal do rukou tehdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, nyní Nečasové. Podle soudu to je přitom v pořádku.
"Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí, dokonce se tím u soudu zaštitovali. Na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám," říká Ištvan.
Proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 již žalobci sepisují odvolání. Případem se bude zabývat pražský městský soud.
HN: Rozsudek tvrdí, že nešlo o sledování, ale takzvané kontrasledování na pokyn tehdejšího premiéra Nečase. Co na to říkáte?
To je věc, se kterou Petr Nečas přišel až v řízení před soudem. V přípravném řízení ji z nějakých, pro nás nepochopitelných důvodů neuvedl.
Veřejně uváděl, že o sledování vůbec nic neví. Dokonce k tomu existuje i vyjádření Úřadu vlády, pronesené v tomto smyslu.
HN: Budete se jeho výpovědí zabývat? Nešlo o křivou výpověď?
My dopředu neinformujeme o zamýšlených postupech vůči jakýmkoliv konkrétním osobám.
HN: Mohl Nečas jako předseda vlády úkolovat Vojenské zpravodajství? Soudkyně Helena Králová tvrdí, že to možné je.
Nechci komentovat jednotlivé pasáže rozsudku, ale předseda vlády není oprávněn úkolovat Vojenské zpravodajství. To je pravda.
HN: Agenti Vojenského zpravodajství podle soudkyně zjišťovali, zda dva pracovníci Úřadu vlády nezneužívají služební vozidlo. Není zvláštní, že to řešilo právě Vojenské zpravodajství?
Každý státní orgán může konat to, co mu zákon dovoluje. Má snad Vojenské zpravodajství možnost najímat si bezpečnostní službu, aby sledovala konkrétní osoby? Takové oprávnění v zákoně není. Naopak je tam uvedeno, že pokud by chtělo někoho sledovat, tak k tomu musí mít příslušná povolení. Z toho je jednoznačně jasné, že Vojenské zpravodajství obešlo zákon.
HN: Zjistili jste během vyšetřování, že by Nečas nějaké pokyny skutečně dával?
To zmiňuje svědecká výpověď, uvedená až před soudem. V přípravném řízení nic takového řečeno nebylo. Dokonce pan Ondrej Páleník (jeden z obžalovaných, bývalý šéf rozvědky − pozn. red.) uvedl, že o sledování Radky Nečasové nic neví.
Obhajoba přišla s touto obranou až v řízení před soudem.
HN: V bytě Jany Nečasové se našly dokumenty ze sledování Radky Nečasové. Jak je možné, že tehdejší šéfka kabinetu premiéra dostane výstupy Vojenského zpravodajství?
Je to stanovisko soudu. U Jany Nečasové se našel záznam o sledování Radky Nečasové, vyhotovený Vojenským zpravodajstvím.
Hovoří se v něm o sledovací skupině, která prováděla sledování objektu Darwin − tedy Radky Nečasové. To je prostě fakt. A jestli obhajoba tento nezpochybnitelný fakt nějakým způsobem zpochybňuje, upřímně řečeno nevím, jak by se to dalo udělat. Dobrá otázka ale je, jak se mohl výstup Vojenského zpravodajství dostat do rukou nepovolané osoby.
Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí. Dokonce se tím u soudu také zaštitovali. A vidíte, že na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám.
HN: Kdy bude hotové odvolání?
My jsme ten rozsudek dostali v pondělí večer, zákonná lhůta začala běžet v úterý. Takže teď je ještě příliš brzo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist