Když vstoupí evropský politik se svými kamarády do banky v Curychu a zajímá se o stamiliony eur, vzbudí to pochybnost, říká česko-švýcarský advokát Rudolf Rentsch v reakci na kauzu komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa. Toho švýcarští vyšetřovatelé obvinili kvůli podezření z podvodu.
HN: Jak si vysvětlujete, že se europoslanec v doprovodu tří Slováků vydá do švýcarské banky jako údajný prostředník a chce vyjednávat o účtu, kde leží údajné pohádkové dědictví 350 milionů eur?
To nevím, spekuloval bych. Ale určitě není obvyklé jít do banky a chtít nakládat se stamiliony eur. To dělají velké společnosti. Navíc švýcarské banky jsou dnes mnohem obezřetnější, než tomu bylo třeba deset patnáct let zpátky. Tehdy bylo hodně věcí možných.
HN: Co například?
Banka se příliš nezajímala, proč tam zakládáte konto a co je to za peníze. Zvláště u zahraničních klientů. Automaticky se předpokládalo, že doma máte všechno v pořádku, platíte daně. Dnes je i pro Švýcara žijícího v zahraničí komplikované založit ve Švýcarsku účet.
HN: Dnes si vás tedy banka mnohem důkladněji proklepne?
Ano. Chce přesně vědět, o jaké peníze jde. Takže když dneska někdo přijde a řekne, že chce nakládat s takovou obrovskou částkou, je jasné, že bankovní úředník zbystří. A zvláště, pokud tam jsou − jak se spekuluje − podklady s náznakem falšování. Bankovní úředníci podléhají přísným pravidlům a vše musí pečlivě prověřit. Praní špinavých peněz je ve Švýcarsku velké téma, berou ho tam vážně.
HN: Co všechno by tedy měl člověk udělat, než pojede do banky na jednání?
Napřed tam zavolat nebo napsat. Přece nepojedete na přepážku a neřeknete: Dobrý den, já tady chci z nějakého důvodu převést 350 milionů eur. Běžné je spojit se s nimi a předložit jim všechny potřebné dokumenty dopředu. Pokud tam pan Ransdorf a ti tři jeho kolegové šli, aniž by byli sami klienty a někoho tam znali, tak to považuji za hloupost. Pak se nemohou divit, že to spustí takový běh událostí. Švýcaři jsou teď na podobné věci hákliví a neberou si servítky. A pokud je státní zastupitelství obvinilo, tak tam s velkou pravděpodobností nebylo něco v pořádku.
HN: Miloslav Ransdorf tvrdí, že banka s klientem, kterého zastupuje a označuje ho tajemně V. H., dlouhá léta nekomunikovala. A že Ransdorf měl jeho plnou moc. Je to věrohodné?
To nevím. Také už jsem řešil případy, kdy banka nekomunikovala s dědici člověka, který měl na účtě švýcarských bank uloženo hodně peněz. Ale i v takovém případě do banky nejdřív napíšu, pošlu jim plnou moc a všechny dokumenty k ověření. A nestalo se mi, že by pak se mnou nikdo nemluvil.
HN: Je obvyklé, aby dědictví dosahovalo takové závratné výše?
Statisticky je to vysoká částka, na světě není příliš takhle movitých jednotlivců. Ale švýcarské banky ještě pořád spravují největší soukromý majetek na světě a tahle částka pro ně není astronomická.
HN: Miloslav Ransdorf byl obviněn, ale vyšetřují ho na svobodě. Jeden Slovák zůstal ve vazbě. Jaký signál tím státní zastupitelství dalo?
Že ten ve vazbě je zřejmě mozkem celé akce. A že pan Ransdorf asi není tou hlavní osobou, ale jen nějak pomáhal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist