Téměř tři miliardy korun, které má za porušení předpisů o zadávání veřejných zakázek zaplatit pražská Nemocnice Na Homolce, by jistě ústav zruinovaly. Bankrotu se zdravotnické zařízení snaží uniknout odvoláním u finančního ředitelství. Pokud neuspěje, hodlá mu pomoct ministr financí Andrej Babiš. Ten by za nemocnici pokutu zaplatil ze státních peněz. Útěchou mu může být, že peníze získá opět stát.

Finanční správa ale vyměřuje vysoké pokuty i kvůli čistě formálním prohřeškům, kde se neprokázala nehospodárnost ani dluhy na daních. Třeba obcím, školám či neziskovým organizacím a za ně vyměří odvody za miliardy korun ročně. Většinu jim následně zase odpustí. Takzvané "porušení rozpočtové kázně" loni stát trestal pokutami ve výši 11,2 miliardy korun. Za stejné období z nich prominul deset miliard, byť toto číslo zahrnovalo i postihy z předešlých let.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se