Zlatý glóbus by v neděli mohl získat Ennio Morricone, nikoliv Český národní symfonický orchestr. To je jasné, na americkou filmovou cenu je nominovaný autor. Přesto: jeden z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby nahrál soundtrack ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných, jejž od včerejška uvádějí i tuzemská kina, s českým orchestrem, s nímž spolupracuje rovněž osm let.
"Když jsme nahrávali, film už byl sestříhaný a Morricone jen vysvětloval, že máme hrát bez náznaku parodie, protože jde o vážnou scénu, nebo že jindy bude na plátně crčet krev," popisuje červencové natáčení v Praze trumpetista a zakladatel orchestru Jan Hasenöhrl.
Morricone se k tomu, aby opět složil hudbu pro western, nechal přemluvit po pětatřiceti letech. Sedmaosmdesátiletému autorovi, jenž proslul třeba melodií z Tenkrát na Západě, se hudba ke "kovbojkám" zajídá. Znamená pro něho jen několik běžných zakázek ze 60. let, které neprávem zastiňují pozdějších zhruba pět set soundtracků.
A také Tarantino v případě Osmi hrozných udělal výjimku. V jeho filmech měla hudba výjimečné postavení už v 90. letech.
Scény, jak zdrogovaná Uma Thurmanová tančí twist s Johnem Travoltou na skladbu Chucka Berryho, případně se "doráží" kokainem za zpěvu Neila Diamonda, by ve filmu Pulp Fiction bez muziky vůbec nebyly. I psychopat ztvárněný Michaelem Madsenem se ve snímku Gauneři naplno vyjevil až tancem okolo zmučeného policajta, k němuž vyhrávala píseň skupiny Stealers Wheel.
Tehdy si ale Tarantino vybíral hudbu k filmům jen z existujících nahrávek. Teprve u Osmi hrozných se poprvé v kariéře obrátil na skladatele, který by mu napsal původní hudbu. A oslovil Morriconeho, jehož tvorbu zná z italských westernů 60. let.
Snad Morriconeho odtažitost k této éře způsobila, že tak trochu "naschvál" v Osmi hrozných nepoužil nic z toho, co se od něj čekalo − hvízdání, zvířecí skřeky, práskání biče či údery kovadlin, všechny ty zvuky, jež kdysi do westernů přidal jen proto, že neměl peníze na plnohodnotný orchestr.
Dnes je ale má. A tak nejsilnější spojnici s Morriconeho kovbojskou hudbou v Osmi hrozných představuje krátká ouvertura pro zvonkohru, pod níž fagot buduje téměř hororovou náladu. A v ústřední melodii jsou tou spojnicí sborové křiky.
Soundtrack k filmu Osm hrozných lze už i v Česku koupit na CD a brzy vyjde na LP. Ústřední téma z filmu zazní na koncertu Ennia Morriconeho s Českým národním symfonickým orchestrem 15. ledna v pražské O2 areně. Oscara za hudbu může Morricone získat koncem února. V širších nominacích se ocitl navzdory nařčení, že část hudby původně vznikla k hororu Věc z roku 1982. Pro oscarové porotce je ale rozhodující, že ústřední téma i nejdelší skladby Morricone pro film složil vloni.
"Když jsme se vypravili do londýnských studií Abbey Road, abychom soundtrack natočili podruhé, tentokrát naživo na vinyl, s devadesáti hudebníky letělo i několik barytonistů. Jeli do Londýna jen proto, aby si zaštěkali v Morriconem," popisuje Hasenöhrl.
Z hudby k Osmi hrozným nejvíc utkví ústřední, ve filmu vytrvale opakovaný motiv. "Bručí" jej fagot Lumíra Vaňka za doprovodu bicích a smyčců vytvářejících napětí jedinou notou. Pak se přidají violoncella, po nich kontrabasy, později téma přebírají trubky − sedm a půl minuty "klasického" Morriconeho. Jakkoliv spíš než westerny připomíná skladatelovu hudbu ke gangsterce Neúplatní z roku 1987.
V Osmi hrozných, odehrávajících se po americké občanské válce, má podstatnou roli též jeden předmět − dopis s podpisem Abrahama Lincolna.
I ten má vlastní, téměř dvouminutové téma, vítězné sólo pro trubku, jež Hasenöhrl natočil přímo s recitujícím hercem Waltonem Gogginsem. "Měl s sebou dopis z filmu potřísněný umělou krví," říká Hasenöhrl a vzpomíná, jak skladbu napoprvé dohrál, ještě než Goggins stihl dočíst. "Tak se na mě podíval psíma očima a začali jsme znovu."
Jednou z toho bude slavná "historka z natáčení". Jestliže do pražských kuloárů včera dorazila správná informace, příští čtvrtek Morricone za soundtrack k Osmi hrozným získá nominaci na Oscara.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist