Sotva začal platit zákon, který podnikatelům nařizuje podávat kontrolní hlášení o DPH, už do sněmovny míří jeho oprava. Na návrh ministra financí Andreje Babiše vláda včera odsouhlasila novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Zmírní dopad menších pokut a umožní odpouštět velké. Plátci DPH dostanou i víc času na odpověď finančnímu úřadu, pokud je vyzve, aby vysvětlili či odstranili pochybnosti v podaném hlášení.
"Zákon není špatně připravený, jen se nám nepovedly ty sankce," hájí Babiš nutnost normu tak brzy měnit.
Ministr financí nyní naléhá na rychlost. Vládě přinesl novelu mimo program a chce ji "prohnat" parlamentem tak, aby platila od 1. června. Zákon zpětně odpustí všechny pokuty ve výši 1000 korun. Udělují se za hlášení elektronicky odeslané finančnímu úřadu až po 25. dni následujícího měsíce, ale dříve, než si ho od podnikatele vyžádá finanční úřad.
V budoucnu se tohoto prohřešku bude moci každý plátce jednou ročně dopustit beztrestně. Pokuty ve výši 10, 30 a 50 tisíc korun bude moci správce daně v ospravedlnitelných případech odpustit, což dosud zákon neumožňuje, a to i zpětně. Není však jasné, zda do té doby stát nebude zákonem stanovené pokuty vymáhat, nebo je vymůže a poté plátcům vrátí.
Výtek vůči zákonu je víc. Nutnost uvádět číslo faktury místo daňově obvyklého variabilního symbolu podle Jana Ježka, majitele pražské účetní firmy, povede až k třetinovému nárůstu hlášených údajů.
Advokát Jiří Hartmann zase tvrdí, že kontrolní hlášení může ohrozit princip mlčenlivosti, "neboť se státu dává do rukou nástroj, jímž může sledovat platby mezi advokátem a jeho klientem, jejich četnost a frekvenci". "Kontrolní hlášení tak snižují ochranu klienta," tvrdí právník. Mluvčí finanční správy Petra Petlachová to ale popírá a tvrdí, že v případě daňové kontroly měl správce daně již dříve nárok na získání většího množství dat, než jaká budou plátci DPH, včetně advokátů, uvádět v kontrolním hlášení.
Zákonem nařízené kontrolní hlášení o DPH je pro Babiše citlivé téma: opravuje jediné ze tří slíbených klíčových opatření pro boj s daňovými úniky, které se mu zatím povedlo prosadit. Zákon o elektronické evidenci tržeb blokuje ve sněmovně opozice a zákon o prokazování původu majetku ještě neprošel ani úvodním čtením. Nový argument tak získali odpůrci elektronických tržeb: "Vzhledem k tomu, že oba zákony připravoval resort Andreje Babiše, podobných chyb je v nich celá řada," tvrdí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Babiše nešetří ani koaliční partner: "Ministerstvo mělo mít zákon lépe promyšlený. Zvlášť když ministr trvá na tom, abychom jeho návrhy ve sněmovně už nijak neměnili. Není to první případ," říká šéf frakce ČSSD Roman Sklenák.
Podnikatelé Babiše kritizují za to, že přísně trestá jejich zpoždění, ale sama finanční správa dolaďovala technická řešení ještě v prosinci.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Neustále měnila parametry XML souborů, jejichž prostřednictvím se posílají hlášení. Nezbyl nám ani čas na přípravu," říká například Jan Ježek. Spokojen není ani s tím, že místo pěti kalendářních dní budou podnikatelé nově moci na případnou výzvu finančního úřadu odpovědět do pěti pracovních dní.
"Plátci budou mít více času na reakci zejména v případě víkendů prodloužených o sváteční dny či při čerpání dovolené," vysvětluje Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva. Podle Ježka si ale ani tak živnostník nikdy nebude moci dopřát víc než týden dovolené.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist