Nejdůležitější zpráva krimi thrilleru Tajemství jejich očí, který dnes vstupuje do kin, zní, že Julia Robertsová vypadá na milion let. Alespoň to její postavě, vyšetřovatelce Jess, říká kolega Ray. A nový americký film, který je remakem stejnojmenného argentinského oscarového dramatu, lze skutečně číst jako výmluvný obraz stárnutí hereckých hvězd.

Právě herecké hvězdy jsou také jediným důvodem, který ospravedlňuje předělávku šest let starého filmu o obsesivní snaze odčinit bezpráví, páchané z politických důvodů.

Pátrání ve dvou časových rovinách, vzdálených od sebe třináct let, se točí kolem vraždy Jessiny dcery. V cestě však oscarové trojici postav − vedle Jess a Raye v podání Chiwetela Ejiofora ještě státní zástupkyně Claire ztvárněná Nicole Kidmanovou − nestojí jen břímě nedostatku důkazů, ale především vyšší zájem.

Původní snímek se odehrával v argentinské diktatuře 70. let, Los Angeles rok po 11. září rozhodně neposkytuje podobný kontext. Trojice hrdinů je součástí protiteroristického týmu, který monitoruje místní mešitu. Americký remake ovšem neobstojí jako komentář politické situace a atmosféry v zemi, naopak působí vykonstruovaně.

A film je také zbaven romantické roviny, která se v originálu vtěluje už do samotného "zasněného" obrazu. Podstatné je tu vtisknuto především do tváří hvězd. Kidmanová a Robertsová se poprvé potkávají na plátně, jsou stejného věku a přitom je mezi nimi propastný rozdíl. Je to pochopitelně dáno i prací maskérů a charakterizací obou hrdinek.

Kidmanová je neochvějným obrazem stále zářící hvězdy, bez ohledu na věk. Robertsová coby Jess má ve tváři vepsánu tíhu tragédie i hrůzných činů, které ve jménu spravedlnosti podnikla.

Přesto lze film vnímat i jako pokračování pohybu romantické hvězdy do jiného typu rolí. Už ve tři roky staré Sněhurce držela Robertsová coby zlá královna masku "té nejkrásnější" jen pomocí magie. V podobě dnešní zničené "šedé myšky" jí to vlastně sluší mnohem víc.

filmu

Tajemství jejich očí
Režie: Billy Ray
Distribuce v ČR Bontonfilm, premiéra 21. ledna

Tajemství jejich očí se v druhé rovině soustředí na platonický vztah mezi Rayem a Claire, vyobrazený chladně, v náznacích. Claire pod make-up úspěšné ženy samovolně nikoho nepustí a Ray je jí sice posedlý, ale ještě víc je posedlý vyšetřováním.

Režisér Billy Ray občas nabídne působivou scénu či obraz (například přenesení děje na baseballový stadion zářící do tmy), ale jinak jde o poměrně komorní film, snažící se skloubit procedurální kriminálku s osobním dramatem postav.

Nedaří se to na sto procent, ale jak napovídá už název, nejdůležitější věci jsou tu schované ve tvářích a očích hrdinů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist