Vědci ve čtvrtek oznámili zachycení gravitačních vln, na což se čekalo dlouhých sto let.
Tým pracující na detektoru LIGO dokázal zachytit tyto vlny ze systému dvou černých děr vzdálených od země 1,3 miliardy světelných let.
Tento zásadní objev otevírá dveře do zcela nové oblasti fyziky a vědcům z detektoru LIGO pravděpodobně přinese Nobelovu cenu.
Po dlouhých sto letech od publikace Einsteinovy obecné teorie relativity vědci dokázali zachytit gravitační vlny. "Dokázali jsme to," okomentoval objev třemi slovy vedoucí týmu detektoru LIGO David Reitze na čtvrteční mimořádné konferenci. K detekci vln došlo loni v září.
Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený.
Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte
předplatné.
Vyberte způsob sdílení