Stáhnout si film do pěti vteřin nebo sledovat videa ve vysokém rozlišení kdekoliv bez přímého připojení na bezdrátovou wi-fi síť bude brzy možné v texaském Austinu. Jedna z hlavních amerických telekomunikačních společností AT&T zde letos jako první na světě spustí zkušební provoz mobilní sítě páté generace, tzv. 5G sítě.
Nová síť by měla především umožnit přenos co největšího množství internetových dat. S datovou rychlostí až 1 GB za sekundu by měla být až padesátkrát rychlejší než stávající 4G připojení. Snaha o zvětšení kapacity mobilních sítí vychází především z faktu, že pro mobilní operátory hlasové hovory ztrácí na důležitosti. I klasické volání totiž stále častěji probíhá stejnou cestou, kterou prochází webová data.
Spolu s AT&T budou na projektu spolupracovat i technologické koncerny Ericsson a Intel.
1G
Vývoj první generace bezdrátové sítě začal v roce 1980. Tehdy se objevily první analogové systémy umožňující mobilní telefonování. Komunikovat se však dalo pouze na jednom území, jelikož byly sítě budovány jako národní.
2G
S nárůstem počtu uživatelů v 90. letech vznikla síť, která umožnila několik různých hovorů v jednom frekvenčním kanálu.
3G
Sítě třetí generace na přelomu tisíciletí poprvé umožnily i celosvětový roaming.
Ten byl založený na existenci jedné univerzální mobilní sítě používající celosvětově stejné frekvenční pásmo.
4G
První 4G a LTE sítě se poprvé objevily v roce 2011. Jejich největší výhodou je, že umožňují rychlost přenosu až 100 Mb dat za sekundu.
5G
Pátá generace bezdrátové sítě by mohla začít být komerčně používána v roce 2020. Nová technologie by měla umožnit přenášet až 1 GB dat za sekundu. Taková rychlost umožní stáhnout film v HD rozlišení už za pouhé čtyři vteřiny.
Firmy počítají s tím, že nejrychlejší mobilní internet na světě by měl být komerčně použitelný v roce 2020.
"Právě zkušební provoz umožní zajistit rychlé přijetí nové technologie v globálním měřítku," uvedl Arun Bansal, viceprezident společnosti Ericsson.
Jižní Korea a Evropa
O zavedení páté generace mobilních sítí kromě USA usiluje i Asie a Evropa.
Už v roce 2014 Jižní Korea oznámila zahájení projektu rozvoje 5G sítě s rozpočtem 1,6 bilionu wonů (asi 30 miliard korun). Společně s Evropskou unií uzavřela dohodu o koordinaci výzkumných projektů od roku 2016.
Aby bylo možné rychlost mobilního připojení navýšit, je nejprve nutné zajistit odpovídající infrastrukturu a následně zajistit také dostupnost vhodných uživatelských zařízení.
Evropská komise kvůli zavedení rychlejšího bezdrátového mobilního připojení podala návrh na uvolnění části kmitočtového pásma 700 MHz na starém kontinentě.
Návrh ještě musí projít schvalovacím procesem v Evropské radě i parlamentu, ke kterému by mohlo dojít do léta tohoto roku.
Každý členský stát by měl následně do poloviny roku 2017 vytvořit vlastní plán na uvolnění rozhraní, na kterém dnes běžně vysílá televize. Kromě možnosti zavedení 5G sítě v budoucnu by návrh měl zlepšit i současnou dostupnost internetu na evropském venkově, kde je špatné nebo nulové pokrytí signálem. Jedním z významných přínosů zavedení 5G sítě by také mohl být rozvoj tzv. car-to-car komunikace, důležité pro samořídící vozy. Na jejich vývoji v současnosti usilovně pracuje americký internetový podnik Google.
V Česku hudba budoucnosti
Kdy se začne používat v Česku, zatím není zcela jasné, podle tuzemských operátorů je jeho zavedení totiž stále hudbou budoucnosti.
"V současnosti pracujeme na harmonogramu příprav. Jsme na počátku, mapujeme dostupné technologie a jednáme se zahraničními partnery o vhodných řešeních a koncových zařízeních," vysvětlila mluvčí telekomunikační společnosti O2 Kateřina Mikšovská.
Tento operátor přitom již za několik týdnů začne testovat technologii tzv. 3CC, která kombinuje více frekvencí najednou. Mobilní zařízení tak díky ní budou moci dosáhnout rychlosti internetu až kolem 300 Mb za sekundu, což je několikanásobně více než u stávající 4G sítě. Především na rozvoj sítě čtvrté generace se v současnosti zaměřují i T-Mobile a Vodafone.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist