Na více než 23 milionů korun si bývalý ministr dopravy a lídr Věcí veřejných Vít Bárta cení svoji zničenou politickou kariéru. Částku požaduje po státu za to, že byl trestně stíhán v kauze, v níž s ním hráli hlavní roli exposlanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí a která znamenala vážný rozkol ve straně, již do té doby pečlivě budoval.
Soudy Bártu nakonec zprostily všech obvinění. Ale teď se případ znovu vrací k soudu. Bárta se na stát obrací s žádostí o odškodnění. To vyčíslil na 23 356 829 korun. U ministerstva spravedlnosti uspěl jen částečně. Mimosoudně mu vyplatilo 340 tisíc korun za náklady na obhajobu. Navíc se ministerstvo spravedlnosti v osobním dopise Bártovi omluvilo. Další peníze mu ale nepřiznalo.
"Ano, ministerstvo se sice omluvilo, ale ta omluva se nám vzhledem ke způsobené újmě nejeví dostatečná," uvedl Bártův advokát Tomáš Gřivna a poukázal, že mediálně propíraná kauza prakticky zlikvidovala nejen Bártovu politickou kariéru, ale i jeho Věci veřejné.
"Tvrzená újma nebyla v příčinné souvislosti se samotným trestním stíháním, ale spíše s jednáním samotného žadatele, osob z jeho okruhu či jednáním oznamovatelů Škárky a Kočí," reagovala Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
O další peníze se tak bude Bárta soudit. Již dnes začne kauzu řešit soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 2 Martina Weissová.
Celý případ, ve kterém byl Vít Bárta obviněn, se točí kolem situace v tehdy vládní straně Věci veřejné. Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším spolustraníkům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, že mu budou loajální a zároveň budou prosazovat jeho zájmy ve straně. Bárta se hájil tím, že oběma bývalým poslancům peníze jen půjčil.
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott nejdříve Bártu odsoudil k osmnáctiměsíční podmínce, odvolací soud ale přikázal, aby jej osvobodil. "Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je na jakékoliv jiné úrovni lidského života postihováno trestním zákoníkem a trestáno, se od určitého postavení pachatele na určitém místě stává trestně nepostižitelným," uvedl tehdy Šott.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Bártovo zproštění obžaloby následně potvrdil i Nejvyšší soud. Zároveň uvedl, že na část skutků se vztahuje poslanecká imunita.
Vít Bárta poté, co kauza vypukla, rezignoval na funkci ministra dopravy a došlo také k rozkolu ve Věcech veřejných. Skupina poslanců kolem Bárty přišla o funkce a odešla z vládní koalice do opozice. Ve sněmovních volbách v roce 2013 se Bárta jen těsně nedostal do sněmovny. Měl však poté vliv na některé poslance z hnutí Úsvit.
Bývalý ministr dopravy v současné době čelí stíhání ještě v jiné kauze. V ní je obviněn za to, že navedl bývalého analytika BIS, aby vynesl odposlechy lobbisty Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma. Kauzu stále vyšetřuje policie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist