Zástupci tří severosyrských oblastí ovládaných Kurdy, takzvaných kantonů, se ve čtvrtek shodli na tom, že Sýrie bude federací. Může to vést k obnovení bojů v zemi a zkomplikuje to jednání o míru v Sýrii, která nyní probíhají v Ženevě. Těch se ale Kurdové na nátlak Turecka dosud nemohli zúčastnit.

Jsou to teroristé, tvrdí Ankara

Vyhlášení federace může být prostředkem, jak ukázat, že se s Kurdy musí počítat. Navíc myšlenka, že by ze Sýrie mohla vzniknout federace, se už několikrát na různých jednáních objevila a původně ji připustily i Rusko a Spojené státy. Ty k jednání o míru syrskou vládu a ozbrojené povstalce dotlačily.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se