Když před pětapadesáti lety, 11. dubna 1961, v Jeruzalémě začínal proces s Adolfem Eich­mannem, bylo jasné, že autor "konečného řešení židovské otázky" a jejího technického provedení nemůže odejít bez trestu smrti.

Souzen ale neměl být pouze Eich­mann, nýbrž i celá nacistická ideologie. Šlo o to, dostatečně prokázat zrůdnost a zvrácenost tohoto hnutí, jehož vrcholným "dílem" byl holokaust − systematické vyvraždění šesti milionů Židů. Soud chtěl objevit perverzní "nekrofilní kořen" zla, který ve své knize Anatomie lidské destruktivity tak pečlivě vykresluje Erich Fromm (studie Stalina, Hitlera, Himmlera a dalších), a odsoudit tuto nekrofilii na věčnost jako černou díru v člověku.

Proces v Jeruzalémě, který skončil Eichmannovou popravou 31. května 1962, měl ale poněkud jiné důsledky. Odstartoval nekončící debatu o roli jedince ve vraždícím systému, o jeho odpovědnosti, o ideologii a jedinečnosti a možnosti případného opakování holokaustu. Vše začala Hannah Arendtová (14. října uplyne 110 let od jejího narození), židovská intelek­tuálka, která proces s Eichman­nem sledovala a po něm vyvolala pozdvižení svou knihou Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla.

Nejnadužívanější obrat

Teze Arendtové jsou dostatečně známé. Adolf Eichmann z jejího pohledu není žádné monstrum, nýbrž obyčejný, normální člověk s rodinou, sloužící státu jako dokonalý byrokrat. "I přes veškeré úsilí obžaloby mohl každý vidět, že tenhle muž není monstrum, bylo ale velmi těžké nepodezřívat ho z toho, že je klaun," píše Arendtová a pokračuje: "Toto podezření bylo pro celý podnik fatální a při pohledu na utrpení, které on a jemu podobní způsobili milionům lidí, bylo těžké přijmout, že jeho nejhorší klauniády nebyly nikdy zaznamenány a skoro nikdy o nich nebyla podána zpráva."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru