Zájezd do emirátu Abú Dhabi byl na jaře 2013 jednou z prvních zahraničních cest České filharmonie, tehdy čerstvě řízené Jiřím Bělohlávkem. V příští sezoně, Bělohlávkově už páté, se úspěch výpravy promítne také do pražského programu.
Na zahajovacích koncertech ve dnech 29. a 30. září vystoupí světoznámý houslista Joshua Bell, tedy host z festivalu v Abú Dhabi, kde si o další spolupráci s filharmoniky sám řekl. Orchestr program své příští sezony oznámil včera.
Zatímco druhá abonentní řada se zaměří na romantická díla a v koncertech Jiřího Bělohlávka budou převažovat autoři vídeňského klasicismu Haydn či Mozart, filharmonie dá prostor i moderní hudbě. Už na zahajovacím koncertu zazní Píseň o zemi, písňový cyklus Gustava Mahlera pro tenor, alt a orchestr.
K vrcholům sezony budou patřit tři večery v lednu příštího roku, kdy orchestr pod Bělohlávkovou taktovkou výjimečně provede Epos o Gilgamešovi. Oratorium Bohuslava Martinů vycházející z anglického překladu novoasyrské verze eposu, jenž ovlivnil celou evropskou kulturu včetně bible, v angličtině zazpívají špičkoví pěvci v čele se dvěma Brity − sopranistkou Lucy Croweovou a tenoristou Andrewem Staplesem. Z Čechů bude zpívat basista Jan Martiník.
Filharmonie chce živou nahrávku eposu vydat na vinylu. Nyní jedná s vydavatelstvím Decca, pro nějž v minulosti natočila komplet Dvořákových symfonií.
"V Decce se nedávno vyměnilo vedení, které si teď srovnává priority," vysvětlil ředitel orchestru David Mareček. Podle něj to pro filharmoniky může být příležitost. "Například jsme již od Deccy dostali novou nabídku natočit kompletní tvorbu Josefa Suka," zdůraznil.
V příští sezoně bude pro Deccu pokračovat nahrávání Čajkovského symfonií pod taktovkou Semjona Byčkova, který nově přibyl v tříčlenném dirigentském týmu České filharmonie. Jeho funkce zní "umělecký ředitel Čajkovského projektu" a v týmu nahradil Manfreda Honecka.
◼ Sedmadvacet koncertů v zahraničí odehraje Česká filharmonie v příští sezoně. Nejrozsáhlejší bude turné v Číně, kde orchestr dvakrát vystoupí na festivalu v Pekingu a zavítá do čtyř čínských měst, která doposud nenavštívil.
◼V Evropě se orchestr vypraví na festival v rakouském Grafeneggu a zahraje zahajovací koncert Beethovenova festivalu v německém Bonnu. V prosinci navštíví Kolín nad Rýnem, Hamburk, Hannover nebo Mnichov.
◼ Koncerty České filharmonie v Rudolfinu nyní navštěvuje okolo 65 tisíc lidí za sezonu. Cílem filharmoniků je přitáhnout stejný počet lidí na vzdělávací akce. Jejich počet příští rok oproti nynějším 250 naroste na 400.
◼ Pod názvem Dynamický klub bude orchestr provozovat mecenášský klub. Jeho čtyři členské kategorie budou odlišeny dle výše příspěvků.
Stálým hostujícím dirigentem zůstává Jakub Hrůša, jenž uvede passacaglii Mysterium času − jedno z nejznámějších děl Miroslava Kabeláče z 50. let minulého století. "Když jsem jej uváděl ve světě, vzbuzovalo nadšení a konstatování, proč jeho autor není známější," řekl včera Hrůša.
Moderní hudbu v sezoně doplní Concerto grosso pro tři violoncella polského skladatele Krzysztofa Pendereckého.
Americký dirigent David Robertson, který se zabývá především dílem Oliviera Messiaena, pak ve dnech 7. až 9. prosince v Praze uvede jeho symfonii Turangalîla. Sólistou v této "písni lásky", jak ji sám autor nazval, bude klavírista Pierre-Laurent Aimard − vítěz Messiaenovy klavírní soutěže z roku 1973 a žák skladatelovy manželky Yvonne Loriodové, jež symfonii v roce 1949 premiérovala.
Dalšími sólisty v příští sezoně budou violoncellisté Gautier Capuçon, jenž zahraje Saint-Saënse, či Sol Gabetta, která uvede Elgara.
Na novoročním koncertě vystoupí sopranistka Olga Pereťjaťková. Orchestr přijedou řídit Fin Sakari Oramo, jenž příští měsíc vystoupí na Pražském jaru, nebo francouzský dirigent působící ve Stuttgartu Stéphane Denève.
V rámci koncertní řady Objevy, v níž si filharmonie zkouší spolupráci s mladými dirigenty, se pražskému publiku představí Joshua Weilerstein − bratr violoncellistky Alisi a šéfdirigent komorního orchestru v Lausanne.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist