Milan Makarius na první pohled neodpovídá zažité představě typického exekutora − šíbra sídlícího v honosné vile, na kterou si vydělal nelítostným odíráním dlužníků a pochybnými kšefty s jejich majetkem. "Moji lidé mají nařízeno, že se musí usmívat a být slušní. Každému se věnujeme a většinou najdeme řešení, co s jeho exekucí dělat," říká Makarius ve své malé kanceláři v budově na plzeňské výpadovce a jedním dechem se omlouvá za nepořádek i za trochu omšelé vybavení.
Třiačtyřicetiletý doktor práv Makarius byl dlouho exekučním soudcem, před pěti lety si řekl, že zkusí něco jiného − a přešel na druhou stranu. Teď přemýšlí, jestli svůj exekutorský úřad v budoucnu raději nezavře. Přesně patnáct let poté, co v Česku začali soukromí exekutoři působit, se tenhle byznys dostal zatím pod největší tlak politiků ve své historii. Jde samozřejmě o peníze.
Velmi, opravdu velmi zjednodušeně o to, jestli exekutoři svou živnost nezabalí, když už nebudou brát 140 tisíc měsíčně.
EXEKUCE V ČESKU
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) plánuje razantně exekutorům snížit státem regulované odměny.
Proti tomu exekutoři předkládají vcelku věrohodně se tvářící čísla, proč po tomto kroku začnou krachovat. A proč to povede k rozpadu vymáhání dluhů v Česku, na který doplatíme skoro všichni.
A zároveň vůbec poprvé nezvykle pokorně přiznávají: Za to, jak po nás teď ministr jde, si do velké míry můžeme sami − všemi těmi skandály z minulosti, kdy se někteří exekutoři kvůli výdělku chovali jako dravci vypuštění z klecí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.