Přišel čas, abych se k něčemu přiznal: Jsem bílý heterosexuální muž středního věku, otec několika dětí. Ekonomicky aktivní, znalý svých daňových a občanských povinností. Pilíř systému.

A taky, vypadá to, ta nejohroženější kategorie. Stres, nadváha, vysoký tlak, civilizační choroby. A teď navíc ten všudypřítomný pocit, že se tahle země a celý svět řítí směrem, kde už pro nás, bílé heterosexuální muže středního věku, někdejší vládce vesmíru, nebude místo.

Kdybych na to měl někdy náhodou tendenci zapomenout a míru svého ohrožení podcenil, vždycky mi to někdo naštěstí včas připomene. Jako minulou sobotu, kdy jsem se po vydatném obědě svalil na gauč, vzal do ruky MF Dnes a začetl se do komentáře historika Vlastimila Vondrušky − podle encyklopedického hesla nejpopulárnějšího českého spisovatele v tuzemských knihovnách − na téma "naše opravdové hodnoty". A pravidelný sobotní odpolední útlum byl rázem pryč. Tahle země je pro všechny, jen ne pro mě, zjistil jsem.

Kdo platí ty nohsledy

Pan Vondruška staví svůj text na nedávném zážitku, kdy na jedné z pražských demonstrací (nevíme přesně jaké) objevil transparent s nápisem: "Podporuji kavárníky, uprchlíky, neziskovky, Kliniku, LGBT, Romy, feministky, Tibet a HateFree."

Nejdřív to údajně považoval za špatný vtip, jenže to prý vypadá, že "tohle někteří skutečně pokládají za naše opravdové hodnoty".

Napomáhají jim v tom blíže neurčené "elity", což, jak vychází na povrch později, jsou znovu blíže neurčení politici a "kroužek jim věrných politologů, analytiků a novinářů", kteří opovrhují inteligencí národa. "Jinak si neumím vysvětlit, co se v posledních letech děje."

A co že se to děje? "Naše vládnoucí elity jsou naprosto pomýlené, pokud hájí hodnoty z tohoto transparentu," píše Vondruška. "Neustále nás přesvědčují, že tyto hodnoty potřebujeme."

Což je podle Vondrušky hanebné, protože lid si své politiky platí a ještě k tomu živí i "přisluhovače těchto elit". Výborně.

Přisluhovače placené z mozolů pracujícího lidu jsme tu už dlouho neměli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru