Zhruba 90 procent své spotřeby elektřiny pokrylo druhou květnovou neděli Německo z obnovitelných zdrojů. Zelení tak měli důvod k nadšení, ale distributoři elektřiny už méně. Nadbytečné energie se museli narychlo zbavovat a přemlouvat velké spotřebitele, aby jejich elektřinu přijali. Cena elektřiny tak v jeden okamžik paradoxně klesla na zápornou hodnotu minus 35 eur za megawatthodinu (MWh) elektrické energie.

O tomto novém druhu problému v úterý jednala kancléřka Angela Merkelová s deseti premiéry německých spolkových zemí. Ti se obávají o své stále početnější zdroje zelené energie, protože novela spolkového zákona o obnovitelných zdrojích chce mimo jiné postupně opustit státem garantované ceny z obnovitelných zdrojů a nechat trh, aby si určil cenu sám.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se